Rain Veideman: olulist parem esitus kui eile

Eesti-Itaalia: teise veerandi külm dušš rikkus tublisti parema üldmulje

15.08.2015

Kohutav teine veerand tõi Eesti koondisele Tbilisi turniiril Itaalialtki suure kaotuse 61:85. Kolm veerandit mängiti Saapamaa meestega nagu võrdne võrdsega ning kaks neist isegi võideti, kuid teise veerandi 5:34 (!) häving sai otsustavaks. Õneks leidus üldises pildis palju enam positiivset kui eile.

Kohe algul näis, et Eesti koondis oli teinud eilsest 35-punktisest  kaotusest Gruusiale omad järeldused ning hakkab hoolimata Gregor Arbeti haigestumisest 2004 a Ateena olümpiahõbedale kõvasti vastu. Peamiselt Taltsi, Vene ja Veidemani punktidest võideti veerand 20:15.

See mis juhtus teisel veerandil, läheb ilmselt halvas mõttes Eesti korvpallilukku. Itaalia tabas poolaja lõpuks kahepunktivisked 86,7 %-ga (15/13), palju saadi lihtsaid korve, kuna Eesti proovis keskväljal kõvasti „lõkse“ panna. Ühesõnaga – Itaaliale meeletu hulk lihtsaid korve. Meie viskeid ei läinud kusagilt ning laud oli Itaalia kontrolli all. Veerand Itaaliale 34:5 ja poolajale seisul 49:25.

Teise veerandaja krahhi eo soovinud peatreener Tiit Sokk päriselt  vahetuste süüks ajada - platsil viibisid siis esmakordselt Reinar Hallik ja Martin Dorbek - kuid tunnistas kohapeal Delfile, et ka sellel oli oma roll. "Võib-olla tõesti läks midagi vahetustega valesti, aga selleks need kontrollmängud ongi. Kaotasime korraks kontrolli ja vastased kasutasid selle ära. Aga seal oli pigem filosoofiline viga. Pall ei jõudnud õigele kohale. Arvan, et kui video üle vaatame, saavad kõik aru, et me natuke kiirustasime oma asjade alustamisega."

*       *       *

Kolmandal veerandil Eesti mäng korrastus, Itaalia sellist survet peale ka enam ei pannud. Rain Veideman lükkas meie rünnakumootori taas tööle, Joosep Toome tegi tsoonis julgeid liigutusi ning Eesti võitis veerandi 21:17 – üldseis aga 66:46 Itaaliale.

Neljas veerand erilist muutust ei toonud. Korra – enam kui viis minutit enne lõppu tõi Janar Taltsi kolmene Eesti „vaid“ 16 punkti kaugusele (55:71), kahjuks sealt edasi sündmused huvitavaks arenema ei hakanud. Eestist polnud Olympiacost, et sealt veel mängu tagasi tulla. Kaugelt tagaliini punkte juurde ei tulnud, korralik kaitse ei saanud staatiliselt rünnakult punktilisa ning lõpuks formuleerus itaallaste soliidne 85:61 võit.

Järeldus. Teine veerand oli šokk. Kuid see oli ka teatavate katsetuste veerand, mis kainelt maa peale tagasi tõi. Mängus oli paljutki, mis võrreldes eilse Gruusia mänguga tuleb plusspoolele kanda. Lõpus tehti küll palju praaki, aga mitmes mänguelemendis ei jäädud Itaaliale alla.

Tiit Sokk võttis kokku: "Võrreldes eilse päevaga oli progress silmaga näha. Eile korraldasime viskevõistluse, täna kontrollisime mängu natuke rohkem. Teine poolaeg läks nässu, aga iga aasta on olnud momente, mis on läinud vastupidi. Tähtis on saavutada, et me suudaksime 40 minutit oma plaani hoida ja teha, mis vaja," ütles Sokk Tbilisis pärast 61:85 kaotust."

ERR Spordile lisas Sokk: "Itaallased panid uskumatu protsendiga, taolist pole kuulnudki tükk aega. Nad pakatasid enesekindlusest. Meie jälle omad vabad visked panime mööda. Liikumine läheb iga päevaga paremaks. See meie eesmärk ongi, saada iga päev rohkem kogemusi. Homme on kolmas päev järjest ja me peame end liikuma saama, et vorm tuleks. Muidu ta ei tule ju."

Rõõmu tegi kindlasti Veidemani, Toome, Vene, Soku ja ka Taltsi hea mäng ning see, et täna oli kahepunktivisete ja kolmeste vahekord normaalne. Vaid tabavus taas kaugelt oli vilets, loodetavasti on see hetkeolukord ja aja küsimus...

Kahju, et mängu ei sulandud Hallik ega Keedus, Martin Dorbeku kohta samas ei saa säärase vastase kontekstis halba sõna öelda. Kristjan Kanguri panus nähtavasti mäng-mängult kasvab. Mänguaega 26 minutit, kuus punkti ning hea platsinägemine. Veidi kiirust juurde, sihik paika ja hakkab tulema...!

Itaalia võitis laua 37-28, korvisöödud Itaaliale 20-14, pallikaotusi oli mõlemal 15, vaheltlõikeid meil 9 Itaalia 5 vastu. Kahepunktivisked Itaalia kasuks 79,4 vs 56 %, kolmesed Itaaliale 29 vs 15,4 (meil siis 26/4), vabavisked Eestile 65 vs 59 %.

Siim-Sander Vene tõi 15 p+8 lp+3 vl, Rain Veideman 13+3+5, Joosep Toome 10 (visked 5/5), Janar Talts 8+3 lp, Kristjan Kangur 6 p, Gert Dorbek 4+3 lp, Sten Sokk 3+3+4; teisel pool Andrea Bargnani 15 ja Alessandro Gentile 12 silma.

Homme mängitakse kell 17 samuti võiduta Lätiga, kes täna jäi 76:78 alla Gruusiale (olles vahepeal ka 17 punktises kaotusseisus).

Pildil: Andreas Bargnani, platsil täna parim