Ramirent Škoda PAF Alexela G4S Spalding REFLEKS
Peasponsor
Merike Anderson kapteni ja liidrina viib koondise kümne päeva pärast Prantsusmaa vastu

Naiste rahvuskoondis läheb vastu 2017 a EM valikturniirile (täiendatud 17.11)

11.11.2015

On ligi poolteist aastat möödas sellest, kui naiste Eesti rahvuskoondis pidas kodupubliku ees FIBA egiidi all toimuva kohtumise. Jah, see oli 2015 a EMi II kvalifikatsiooniturniir, kus Eesti võitis kokkuvõttes kolm ja kaotas kuus kohtumist. Viimane koduvõit pärineb 15. juunist 2014 Portugali üle.

Nüüd, 21. novembril alustab naiste koondis uut kvalifikatsioonitsüklit (2017 aEM), kohtudes Bourges’ EM-hõbeda Prantsusmaaga. Neli päeva hiljem, 25. novembril kell 19 võõrustatakse Tallinnas Audentese Spordihoones tänavusel EMil 12. tulnud Horvaatiat.

 

Eesti koondist juhendavad: peatreener Jaanus Levkoi, treenerid Heino Rebane ja Timo Oja. Koondisekandidaate on 19, kellest 15-16 alustavad järgmisel esmaspäeval Tallinnas treeningutega. Koondises on toimunud omajagu verevahetust, mistõttu on kindlasti seda kooslust huvitav oma silmaga hinnata.

 

Kaheksa ühistrenni enne avamängu

Treeningkogunemine Tallinnas algas esmaspäeval, 16. novembril. 19. novembril sõidetakse Prantsusmaale – Pariisi kaudu riigi südamesse Bourges’i, kus mäng Prantsusmaaga peetakse laupäeval, 21. novembril. Eestis ja Prantsusmaal saavad koondislased teha kokku kaheksa ühistreeningut.

 

Jaanus Levkoi käsutuses on esimeseks FIBA poolt ette nähtud valiktsükli aknaks 16 mängijat. 19 koondise kandidaadist jäävad sedakorda tulemata „ameeriklased“ Kadri-Ann Lass ja Jane Svilberg, samuti Kerttu Jallai, kes äsja naases Eestisse Nottingham Wildcatsist. Esimeses mängus kahest ses „aknas“ – Prantsusmaal ei tee kaasa ka Bambergi tagamängija Liisi Sokman, kuid Horvaatia vastu peaks ta rivis olema.

 

16 kandidaadi seas on võrreldes 2015 a valikturniiriga uusi tegijaid, seda kindlasti ka sel põhjusel, et võrreldes eelmise tsükliga on rida loobujaid-puudujaid – näiteks Viive-Kai Rebane, Valeria Kast, Oksana Miil, juba nimetatud Jallai ning Trine Kasemägi, kes suvisel FIBA-sse ülesandmise ajal oli korvpallist ajutiselt nö loobunud.

 

NB! Kinnitatud andmeil Kasemägi tõepoolest ses tsüklis mängida ei saa kuna registreerimise tähtajaks teda esitatud polnud (17.11).

 

Kerttu Jallai, nagu me esialgu väljendasime, pole Albionilt naastes mitte vigastatud vaid vajab pigem puhkust, täpsustas mängija ise Basket.ee uudist. "Ütlesin omalt poolt eelnevalt ka Levkoile, mis oli mu põhjus, miks ma Inglismaalt lahkusin. Tundsin, et mul on vaja puhkust ning see ongi ainuke põhjus. Lisaks suvel enamjaolt ma treenisin ja puhata väga ei saanudki. Kuid vastab tõele, et  EM-mängudes ma ei osale. Helistasin järgmine päev Levkoile, kui olin Eestisse saabunud, öeldes et ei liitu koondisega kuna ma tunnen, et puhkust on vaja. Muud põhjendust mul ei olegi, nii lihtne see ongi. Keha lihtsalt annab märku, et tuleb pisut aeg maha võtta ja endale keskenduda."

 

"Ei tohi ise passiivseks jääda, hirm tuleb üle elada."

„Eks  mõningane mängijate vahetus on loomulik protsess,“ sõnas Levkoi. „Kahju on muidugi sellest, et „ameeriklased“ ei saa abiks tulla, eriti Kadri-Ann Lassi puhul kuluks sedalaadi hindamatu kogemus marjaks ära. Me ei ole sellise maailma tippriigiga nagu Prantsusmaa varem kohtunud ning küllap annab see mõõdupuu meie mängijate vajaliku info ja motivatsiooni – kus me oleme, kus me asume ja kui kaugel on maailma eliit. Ka minu jaoks treenerina on see väärt võrdlusmoment.“

 

Tugevate vastastega kohtumise eel peab Levkoi oluliseks: „Tähtis on see, kuidas me suudame ise selle hirmu üle elada, sest meie peale tullakse kindlasti väga agressiivse, sõnaka ja kiire mänguga. Me ei tohi ise passiivseks jääda ega vastase survest ennast uimastada lasta. Tuleb oma joonist järgida. Sõnaga – peamine, et me ei jääks mannetuks-abituks ning elaks tormi üle.“

 

Konkreetselt kahe vastase kohta lisas Levkoi: „Jälgisin suvist EMi üsna pingsalt, niisamuti olen vaadanud jõudumööda nüüd naiste Euroliiga mänge – täna Merkale (merike Anderson  -toim.). Sandrine Gruda Prantsusmaa koondisest oli viimati Jekaterinburgis pildil. Mis puutub nüüd Horvaatiasse, siis spetsiaalselt veel me ei ole scouting’ut teinud ja videosid vaadanud, aga EMist tean, et see on noor võistkond, tüüpiline lõuna-slaavi kool aktiivse mänguga. Nende suureks eeskujuks on Serbia, kes tuli ju Euroopa meistriks väga hingestatud ja mitmekülgse mänguga. Ka on Horvaatia naised sarnaselt Serbiale piisavalt nahaalsed.“

 

*       *       *

2015 a kvalifikatsiooniturniiril kogus Eesti kolm võitu ja kuus kaotust. I kval. turniiril võideti Luksemburgi (+26) ja Hollandit (+23) ning kaotati Kreekale (-15).

II kval. turniiril võideti kodus Portugali (+7), kaotati võõrsil Portugalile (lisaajal -5), kaks korda Lätile (-18 ja -22) ning kaks korda Itaaliale (-8 ja -7). Nii Läti kui Itaalia jõudsid ka EM-finaalturniirile, olles seal vastavalt 13. ja 15. Kreeka lõpetas 10. real.

 

Eesti koondis mängudeks Prantsusmaa ja Horvaatiaga 21. ja 25. novembril:

 

Tagamängijad: Merike Anderson (Castors Braine, BEL), Kaia Kosk, Janeli Lilleallik (mõl TLÜ, tegi reedel 1182 vastu viga hüppeliigesele), Marit Maaring, Pirgit Püü, Heila Rosenfeldt, Birgit Piibur (kõik 1182 Tallinn), Liisi Sokman (DJK Brose Bamberg);

 

Ääred: Mirjam Nikolai, Rosemary Rits (mõl TLÜ), Mailis Pokk, Janett Perv (mõl 1182);

 

Eesliin: Maaja Bratka (Broni, ITA), Annika Köster, Laina Mesila-Kaarmann (mõl 1182), Kadri Uiga (TÜ/Kalev).

 

Tule ela omadele lõuna-slaavlaste horvaatide vastu kaasa – kolmapäeval 25. novembril kell 19 Audentese Spordihoones.

Eesti koondis kodus eelmise kvalifikatsioontsükli ajal, mis peeti vähem kui poolteist aastat tagasi. Foto: ERR Sport.

Sulge

Ülekanded

   
Sulge

IK 100 - turniir + konverents