Ramirent Škoda PAF Alexela G4S REFLEKS
Peasponsor

Koondis mängib EM-valikgrupis koos Poola, Valgevene ja Portugaliga (lisatud Tiit Soku komm.)

23.01.2016

Münchenis täna toimunud FIBA Europe’i loosimisel sattus Eesti meeste rahvuskoondis 2017 a EMi valiksarjas ühte alagruppi Poola, Valgevene ja Portugaliga. Kerge olema ei saa, aga kerge ei peagi olema. EM-finaalturniiri taseme lakmuseks saabki olema Valgevene ja Portugali edestamine.

Valiksarja mängud peetakse vahemikus 31. august kuni 17. september. Mängude kalender saab Münchenis paika täna hiljem. Seitsme alagrupi peale mängitakse välja 11 EM-finaalturniiri pääset. Edasi saavad alagruppide võitjad, lisaks neli paremat teise koha meeskonda. Seega – kolm alagrupi teist koondist peavad EMi telekast vaatama.

 

Kui ajakava peab paika, alustab Eesti turniiri 31. augustil kodus Valgevene vastu. Järgneb kolmemänguline turnee võõrsil: 3. septembril Portugali, 7. septembril Poola ja 10. septembril Valgevenega. Ning lõpetuseks kodumängud Portugali (14. septembril) ja Poolaga (17. septembril).

 

Alagruppide koosseisud:

  1. A.) Belgia, Island, Šveits, Küpros
  2. B.) Saksamaa, Holland, Austria, Taani
  3. C.) Venemaa, Bosnia&Hertsegoviina, Rootsi
  4. D.) Poola, Eesti, Valgevene, Portugal
  5. E.) Sloveenia, Ukraina, Bulgaaria, Kosovo
  6. F.) Gruusia, Montenegro, Slovakkia, Albaania
  7. G.) Makedoonia, Ungari, Suurbritannia, Luksemburg
  8.  

Poola löögijõud on meile hästi teada. Neljakordne EM-medalist tuli septembris EM-finaalturniiril 11. kohale. Alagrupis võideti viiest mängust koguni kolm (Bosnia&Hertsegoviinat, Venemaad ja Soomet), kuid kaheksandikfinaalis tuli kohe vastu hilisem Euroopa meister Hispaania, kellele jäädi pikalt võrdselt kulgenud mängu järel 66:80.

 

Poolal on Euroopa tipptasemel mängijad: NBA-s tegijate hulka liigituv Marcin Gortat (EMil 11,3p+6,3lp+2,5rs), Obradoiro koosseisus Hispaania liiga resultatiivsemaid mängijaid Adam Waczynski (15,8p EMil), samuti AJ Slaughter (9,5p+5rs), Mateusz Ponitka (9,3+4+3,7) ja Trabzonspori mees Damian Kulig (6,7+5,7).

 

Valgevene ei ole siiani EM-finaalturniiril osalenud. Viimati oldi sellele õige lähedal. 2015 a EMi I kvalif. ringis koguti kolm võitu ja üks kaotus, edestades Slovakkiat ja Ungarit. II kvalif. ringis koguti aga kaks võitu ja neli kaotust ning jäädi kolmandaks. Kaks võitu saadi Taani üle, Belgialt ja Makedoonialt aga võeti kokku neljal korral vastu kaotus.

Valgevene on 2003 a kadettide EM-hõbe, muud säravat ette näidata meeste poolel ei ole. Meie jaoks tuntuim mängija Valgevene rivistuses on ilmselt hiljuti ka Kalev/Cramo vastu palju pahandust tekitanud Aleksandr Kudrjavtsev Minski Tsmokist.

 

Portugaliga kuulus Eesti ühte I kval. ringi alagruppi. Läks nii, et kodus me kaotasime Portugalile 66:72 ning võõrsil võitsime 85:64. Eesti sai võitjana edasi, Valgevene Hollandi kõrvaldamise järel teisena, kuigi iseenesest Hollandile kaotati ainsana kirja läinud mängus võõrsil 53:71.

 

II kvalif ringis jäi Portugal grupis viimaseks (saldo 0-6), ettepoole platseerusid Gruusia, Tšehhi ja Ungari.

2011 a EM-finaalturniiril oli Portugal 21. 2007 a aga koguni 9. Toona võideti Lätit ja Iisraeli.

 

EMile pääsu lunastanud 13 riiki: võõrustajad Soome, Iisrael, Rumeenia ja Türgi, eelmise aasta EMi finalistid Hispaania ning Leedu ja lisaks veel seitse riiki, kes osalevad eesootaval olümpiakvalifikatsioonis ehk Horvaatia, Tšehhi, Prantsusmaa, Kreeka, Itaalia, Läti ning Serbia.

 

*       *       *

Tiit Sokk, Eesti koondise peatreener, hindas loosimistulemusi: "Ega me ikkagi päriselt ei tea, kas saime "normaalse" grupi või mitte. Kui tugevad vastased reaalselt on, see saab selgeks ikkagi suve lõpus. Ka favoriidi Poola puhul oleneb palju sellest, kas nad saavad kokku oma parima rivistuse."

 

Sokk lisas: "Portugali puhul ma tean, et seal on toimunud verevahetus, nii et kahe aasta taguse meeskonnaga me võrdlust teha ei saa - nn veteranid, vanad põhijõud, on neil lõpetanud. Võibolla on nad selletõttu nõrgemad, aga võibolla jällegi teeb uus põlvkond head tõusu. Täpselt ju ei tea. Võivad üllatada."

 

Ning Valgevene kohta jätkas Sokk: "Nemad mängivad suures plaanis sama koosseisuga, mis oli neil 2014. Seega, nende tugevusest on meil ehk parem pilt."

 

Kõikvõimalike asjatundjate jt spekulatsioonidele, kas edasipääsuks on vaja nelja või kolme võitu ja millise vahega võita-kaotada, lausus Sokk: "Paberil on kõik tõepoolest justkui lihtne. Aga siinkohal ei ole öelda muud kui et meie peame fokuseerima oma asjadele ja näitama oma parimat mängu."

 

Soku sõnul on täna Münchenis laual ka juba plaanid suvisteks kontrollmängudeks, vähemalt osa neist võiks ideaalis enne tagasisõitu paigas olla. - "Praegu just töötame selle nimel. Eks me need kontrollmängud saame jooksvalt paika."

Sulge

Ülekanded

   
Sulge

ÕIGE FÄNN | 22/23