Ramirent Škoda PAF Alexela G4S Spalding REFLEKS
Peasponsor
Vilma Kesänen, soomlaste parim

Hästi alustanud Eesti naised kaotasid Soomele

17.02.2016

Üle lahe Hyvinkääl peetud kontrollkohtumises jäi korraliku esituse teinud Eesti täna õhtul alla võõrustaja Soomele 57:67. Juba laupäeval võõrustab Eesti Tallinnas EM-kvalifikatsioonimängus Hollandit.

Esimene üllatus sündis juba enne kohtumise algust, kui selgus, et rivist on väljas nii Hyvinkää halli suur tabloo kui ka 24 sekundi ajanäitajad. Lahendus leiti teise veerandi keskpaigaks TV-ekraani-suuruse tabloo näol, nii et mingit abi sellest ikka oli. Teadustaja aitas ka rünnaku lõpuni jäävaid sekundeid lugeda.

 

Rahvast oli palju, ametlikult 740. Hyvinkää naiste klubi Ponteva mängib Soome meistriliigas, Hyvinkään Pojat aga tase madalamad – I. divisjonis. Seega tegu on tugeva korvpallikeskusega, mistõttu publikuhuvi on hästi seletatav. Jääb lisada, et eelmine kord mängiti maavõistlus Hyvinkää Martinhalli avamise aastal 1995, mil Soome mehed kohtusid Saksamaaga.

 

Ilus avapoolaeg

Eesti asus Merike Andersoni kaugviskest juhtima 7:3 ning oli ees ka 12:7. Seejärel tekkis mõõn (palju mängulist praaki) ning Soome läks 9:0 spurdiga ette 16:12. Veerandaeg Soomele 16:14. Algus oli normaalsest seisut hoolimata rabe, palju visati korvi lähedalt mööda, üle ja blokki. Rahulikest lahendustest jäi puudu.

 

Teise veerandi esimene pool oli eestlannadelt väga hea. Liisi Sokmani vise kuuelt meetrilt viis Eesti ette 20:16 ning Birgit Piiburi hüppeviske järel äärelt oli seis meile 26:23. Veerandaja lõpp kuulus siiski Soomele. Heasse hoogu läinud Vilma Kesäneni (1. Poolajal 10p; mängib Hispaania kõrgliigas) vedamisel võitis Soome võitlusliku avapoolaja 31:29. Laud meile 24-22, pallikaotusi Eestil 9 Soome 7 vastu. Mõlemad tabasid kehvasti – ca 30-32 % mängust.

 

Teise poolaja alguse langus...

Kolmas veerand algas samuti võrdse heitlusega, kuid Soome kontrollis olukorda (nelja minutiga laud Soomele 8-1, lisaks neli pallikaotust meilt). Kodunaiskond pääses ette 42:34. 25. minutil sai ka Mirjam Nikolai neljanda vea. Rünnak polnud meie poolt vaadates kuigi lõbus, kuigi ladus, punktid tulid aina raskemalt. Emotsionaalselt oli Soome leidnud kodupubliku toel märksa suurema kindluse.

 

Lahtised pallid said Soome saagiks, kaitse töötas neil hästi ning Soomel oli ka õnne - peagi oli seis 49:36 Soomele (veerandaja seis 18:7). Kesäneni läbiminek viis soomlannad viimasele veerandile 53:39 eduseisus.

Kahjuks neljandal veerandil Eesti mängumasin pööret paremuse suunas ei teinud, vähemasti veerandi alguses mitte. Soome dikteeris endiselt sündmusi ega lasknud Eestit lähemale, hästi tabati kaugelt. Ka Merike Anderson sai varakult neljanda vea (näitlemine) ning Kesänen ja Sara Rokkanen viisid Soome 34. minutil ette 59:43. Ei olnud kedagi, kes Eesti poolelt oleks esile kerkinud.

 

Mailis Poki lõpusoolo

Lõpu eel Eesti nagu ärkas. Mailis Pokk tegi paar korvi, tuues lõviosa oma punktidest viimase 6-7 minutiga. Viisik Pokk, Püü, Anderson, Bratka ja Piibur suutis näidata paiguti ilusat koostööd. Kuid vastastel oli pidurdamatu endiselt Vilma Kesänen, samuti kogenud Tiina Sten, kes ei lasknud Eestit ohtlikult lähedale tulla.

 

Lõppseis niisiis 67:57 Soomele. Korralik esitus Eestilt - 4 miinusega, aga enama agressiivsuse ja ilma korvialuste möödaviseteta olnuks seis ilusam.

 

STATISTIKAT

Soome võitis laua 45-40, korvisöödud 12-9. Pallikaotusi oli Soomel 15, meil 20. Kahepunktivisete tabavus Eesti kasuks 33 vs 30 %, kolmesed Soome kasuks 40 vs 31 %, vabavisked Soomele 75 vs 67 %.

 

Võitjate kasuks tõi mängu parimaks tunnistatud Vilma Kesänen 17+3rs, Linda-Lotta Lehtoranta 11+5+3, Minna Sten 10p, Dionne Pounds 8p. Eesti tulemuslikumad olid: Mailis Pokk 15+4lp (visked 8/5), Mirjam Nikolai 8+4lp, Pirgit Püü, Merike Anderson (valiti soomlaste poolt mängu parimaks eestlaste poolel) ja Birgit Piibur 7p, Maaja Bratka 5+7+4.

 

Merike Anderson pressikonverentsil: "Hea mäng enne kohtumist laupäeval Hollandiga. Algus õnnestus meil hästi. Kuid tuggevnenud kaitse vastu jäime hätta ja tegime palju eksimusi (20 pallikaotust - toim.)"

 

Anderson lisas, et mängud Prantsusmaa ja Horvaatiaga tuleb unustada ja võtta fookusse Holland. "Soovin ka Soomele edu Rootsi vastu!"

 

Jaanus Levkoi tunnistas: "Oli väga raske mäng. Kuid meile kasulik mäng. Pabistamist ja pudistamist oli palju, sestap ka suur hulk praaki, eksimusi. Pallikaotuste arv näitab siiski seda, et mõlemad väga tahtsid mängida ja võita, palju võeti riske. ses mõttes oli hea mäng."

 

"Loodan, et saime laupäevaks siit hea hüppelaua. Mailis Pokk avanes lõpus (vastus "konferansjee" küsimusele), võtsin väikse riski temale viskekohtade loomisega, kuid see õigutas end."

 

Tema kõrval istunud Vilma Kesäneni käest küsis Levkoi naerdes, kas tol oli täna sünnipäev... Sai vastuse, et see oli juba detsembris ära, täna oli lihtsalt hea päev.

Sulge

Ülekanded

   
Sulge

Eesti - Saksamaa