Rünnakul oli Eesti ohtlikeim Mirjam Nikolai (fotod: Siim Semiskar)

Eesti naistele raske kaotus võrdses mängus Hollandile

20.02.2016

2017 a EM-kvalifikatsiooniturniiri kolmandas mängus ei õnnestunud Eesti koondisel koduväljakul võiduarvet Hollandi vastu avada. Külalised Madalamaadelt olid täna skooriliselt paremad 66:63, kuid kiitma peab Eesti hingestatud võitlust nö viimse veretilgani.

Hollandil on nüüd kaks võitu, Eesti püsib võiduta.

Eesti ei saanud täna hästi minema, erinevalt kolmapäevasest sõprusmängust Soomega – jäime taha 5:12 ja 7:17. Veerandaeg 14:23. Teisel veerandil ei saanud Eesti liikuva Hollandi vastu taas kergemaid korve ning Holland püsis ees 29:19 ja 35:24. Nii mõnelgi korral ei tabatud lähemalt (Soome mängu sündroom) ega ka kaugelt – Pirgit Püült seks ajaks 7st 0.

Kuid olukord paranes. Tekkis võitlust, õnnestumisi, emotsiooni – sõnaga – toimus ÄRATUS! Püü 2+1 järel seis meie poolt vaadates 29:35 ning Mirjam Nikolai ja Borgit Piiburi korvidest 34:35. Holland jäi viis minutit nullile, kuid võitis poolaja 36:34. Maaja Bratka sai poolaja lõpus kahjuks kolmanda vea.

Kolmanda veerandi kriis "tavalisest" leebem

Kolmanda veerandi algul Eesti viigistas (Nikolai), kuid järgnes mõõn – pallikaotused, möödavisked, hollandlaste agressiivsus-kiirus. Jäime taha 38:46 – liiga lihtsalt ja kiiresti kaotatud punktid. 42:50 kaotusseisut tulid ometi veerandi lõpuks Piiburi ja Kasemägi puntkidest järele – 46:50. Kahjuks jäi veerandaja viimase rünnaku lahendus nõrgaks. Kolmas veerand 12:14.

Otsustav neljas periood. Taas jääme tagaajajarolli – 46:52 ja 50:57. Pidevalt on keegi oranžididest kolmesejoone taga vaba. Nii ei õnnestu vastastele päriselt kanna peale astuda. Mirjam Nikolai viskest on seis 54:57 (4 min enne sireeni), kuid omaenda ebaõnnestumised, lahendamata jäänud episoodid ning vastaste lihtsad korvid – taas jääme taha 54:62 (2.40).

Lõpu pokker: napilt jäi puudu

Kuid 2.23 enne lõppu Laina Mesila-Kaarmann vähendan kaotusseisu 56:62-le ning 1.49 enne lõppu tabab Mailis Poki kaugvise – 59:64. Saame palli taas kätte, Anderson teenib vabavisked ja realiseerib mõlemad – 61:64. Seejärel püüan Nikolai vastaste söödu ja rünnaku lahendab Mesila-Kaarmann neljalt meetrilt – 63:64.

Ja veel. Eesti saab lahtise palli oma korvi all kätte, rünnakul saab Mesila-Kaarmann vasakult läbi ent viskenurk on liiga suur ning vise ei taba. Hollandi rünnakul teeme 16 sekundit enne lõppu vea. Tanya Bröring tabab mõlemad vabavisked (63:66). Meil on parasjagu aega. Lõpuks jääb vaba viskekoht Püüle, kuid pall vaevu küündib korvivõrguni... 2,2 sekundit ja pall Hollandil...

Eestilt korralik mäng, seni parim esitus EM-valiksarjas. Kuid otsustavaks said nüansid, mõned konkreetsed ebaõnnestumised ning mõne mängija kehv visketabavus, eriti kaugelt. Kuid võitlusvaimu, ühist hingamist, tahtmist, häälestumist ja võitlust kui sellist saab hinnata kõige kõrgemalt.

Noppeid protokollist

Holland oli lauas parem 49-38, korvisöödud vastasele 15-10, pallikaotusi tegi Eesti 15 Hollandi 23 vastu. Kahepunktivisked mõlemal 40 %, kolmesed Hollandi kasuks 46 vs 18 % (13/6 vs 22/4), vabavisked Eesti kasuks 85 vs 57 %.

Võitjate kasuks tõi Kourtney Treffers 13+17lp, Naomi Halman 12+5lp ja Maaike Klein 12 p. Eesti poolel: Mirjam Nikolai 17+9lp, Mailis Pokk 11p, Merike Anderson 8+5+4, Birgit Piibur 8 p.

Nagu fibaeurope.com toob välja, tabasid eestlannade liidrid Pirgit Püü ja Merike Anderson täna kokku 29st viskest 3...

Pressikonverents: nii nad rääkisid

Remy de Wit, Hollandi peatreener: "Alustasime mängu hästi, näha oli et algus tuli Eesti jaoks raskelt. Aga kodunaiskond hakkas saama ühe paremini kaitses hakkama ning seeläbi leidma ka enesekindlust ja tasakaalu mängu. Eesti kõva võitlus muutis mängu iseloomu. Minu hinnangul mängis Eesti täna tõesti väga hästi.

Kiidaks oma naiskonna puhul head kaitse-rünnaku tasakaalu.

Meid ootab nüüd ees tähtis mäng Horvaatiaga võõrsil – see on selle alagrupi suur ja otsustav mäng nüüd. Homme sõidame ja eks tuleb naistega mänguks kõva ettevalmistus. Horvaatia sai meil valusa kaotuse, nii et nad võtavad meid vastu kindlasti agressiivse ja sportliku vihaga. Motivatsiooni piisavaks revanšiks pole neil vaja kusagilt otsida."

Mirjam Nikolai, Eesti: "Kahju on muidugi kaotada nii väikse vahega. Eriti mõeldes, et meile anti võimalusi kogu mängu jooksul. Läksid mööda mitmedki otsustavad visked korvi alt, kaugelt me paraku tabasime ka kehvasti.Hollandil oli niipalju pallikaotusi, et me oleks pidanud suutma saama ja realiseerima märksa rohkem kiirrünnakuid."

Jaanus Levkoi: "Möödaviskeid saab ikkagi selgitada mängupingega. Kuid me mängisime paremini kui novembris ja paremini kui äsja Soomega. Aga müts maha Hollandi ees, kes sest võitlusest teenitud autasuga välja tuli.

Sellist võitlust, kiirust, agressiivsust ja tulist korvpalli näeb Eesti võistkondade esituses harva, kuid täna ma seda nägin. Ikka armastatakse öelda, et parem võit viletsa mänguga kui kaotus ilusa mänguga, aga ega ma mängijate suhtes eriti kriitiline olla ei saa. Pisiasjad otsustasid, eriti sellises mängus.

Seda, miks Pirgit Püü numbrid olid täna 14st 1 - mängijal, kes on meie põhiviskajaid, teab paraku ilmselt vaid tema ise (vastus Postimehe küsimusele)."

VAATA Jaanus Levkoiga tehtud Delfi videoklippi SIIT.

Eesti mäng on viimaste mängudega (Soome, Holland) step-by-step paremaks läinud, kuid EM-tsüklis võiduarve avamiseks sellest täna ei piisanud.