Ramirent Škoda PAF Alexela G4S Spalding REFLEKS
Peasponsor

Nordic Cup 2016 – noortekoondiste proovikivi EM-iks

05.07.2016

Eesti noortekoondisi on sel suvel taraditsiooniliselt ees ootamas oluline suurvõistlus, Euroopa Meistrivõistlused. On mida oodata.

Meie kokku neli U16 ja U18 koondist said rahvusvahelist taset ning suure võistluse vaimu kogeda 25.-30. juunil Soomes toimunud Põhjamaade Meistrivõistlustel Nordic Cup 2016, kus osalesid Soome, Rootsi, Taani, Norra ja Islandi eakaaslased.

 

Tulemused tulemusteks, võistlus andis ülevaate treeneritele, millises seisus on koondised lähiriikides ning väärtusliku pildi sellest, mida parandada omade juures, et EM-iks veelgi paremini valmis olla.

 

Uurimaks kõige selle kohta, sai koondiste peatreeneritele Marek Koitlale, Indrek Reinbokile, Rauno Pehkale ja Jaanus Levkoile esitatud neli küsimust.

 

Kuidas õnnestusid eesmärgid, millega Soome läksite?

Marek Koitla (U16 tüdrukud): Tegelik eesmärk oli seda kasutada ettevalmistava etapina enne EMi, mis näitaks meile tugevaid ja nõrku külgi ning mida muutma peame, kuid väiksem eesmärk oli ka turniirilt mingi võit kätte saada.

Mängulise poole pealt on raskem õnnestumisi hinnata – olime tulnud otse füüsilise ettevalmistuse laagrist ja ka kohapeal said tehtud mõned treeningud, nii et tüdrukutes oli näha väikest väsimust. Selles plaanis, et näha, mida muuta, läks turniir korda. Tegime ka kohapeal väikseid muudatusi ja oli näha ka tulemust – näiteks soomlastele saime sel korral paremini vastu kui BSBC-l, mäng oli üsna pingeline kuni lõpuni.

Kõige ehmatavam oli meie jaoks ehk mäng Rootsiga, keda talvel suurelt võitsime ja nüüd kohe esimese veerandiga suurde kaotusseisu jäime. Nad on aga vahepeal välja vahetanud kümme mängijat ning neli on veel lisa tulemas – Rootsi on tugev vastane. Ka Island näitas suurt sisu.

 

Indrek Reinbok (U16 poisid): Ma ei ole veel kõiki mänge jõudnud videost üle vaadata, aga üleüldiselt, nagu klassikud ütlevad, siis ikka tahaks midagi näppude vahele. Midagi siit ikka jäi ka, aga treeneritebrigaadi ootused olid tegelikult suuremad.

Poisid lasid end ikkagi võistlusmomendist kaasa haarata ja aeg-ajalt läks meelest ära, millel põhirõhk oli – olla õppimisprotsessis. Saime Nordic Cupi põhjal tegelikult head indikatsioonid, mis on veel vaja korda sättida ja mis hakkas juba toimima.

Osad mängijad leidsid enesekindlust ja leidsid enda koha süsteemist juba üles, osadel on see veel ees.

Meiega on veel liitumas kolm-neli mängijat, kes olid Nordic Cupi ajal vigastatud või välismaal – loodame, et appi tulevad veel Karl-Kristjan Karpin, Kirill Korsunov ja Kaspar Kitsing.

 

Rauno Pehka (18 noormehed): Meil oli üsna lühike treeningperiood selja taga ja püüdsime mängudes rakendada selle jooksul harjutatud asju – see oligi põhiline eesmärk, lisaks saime katsetada erinevaid taktikalisi strateegiaid.

Ühtlasi on meil koosseisus mitu mängijat, kes ei ole enne Eesti koondise eest kohtumisi pidanud, nii et ka nende hakkamasaamist sai kontrollida ja neile pakkuda võimalust harjumiseks.

 

Jaanus Levkoi (U18 neiud): Nordic Cup oli pikem viiepäevane turniir kohe peale laagrit, väike väsimus võis kindlasti olla sees ja mängida ka rolli. Üldiselt ütleks, et tegelikult oli kolmas koht meil käeulatuses, Taani oleks olnud võidetav, aga seekord ei läinud korvi alt vise sisse.

Turniiriga üldiselt jäin väga rahule, saime ära proovida palju taktikalisi võimalusi ja mängida ka maa-ala. Võib tüdrukutega rahul olla küll, uuele laagrile läheme päris optimistlikult vastu.

Meil on nüüd kohe tulemas ka kaks mängu Rootsiga, kellele seekord loodame juba hoopis tugevamat vastupanu osutada, ja peale seda Klaipedas peaproov Balti Matši näol. Need viis mängu peaks meie seisukorra paika panema.

 

Kas jõudude vahekord Põhjamaades oli ootuspärane või oli tase kõrgem või madalam?

Koitla: Me ei jäänud häbisse, kõik mängud olid suhteliselt võrdsed. Tüdrukud andsid selle, mis neil parasjagu anda oli ja kiitus neile selle eest. Lõplikke järeldusi teha ei saa, eks iga võistkond on oma ettevalmistuses alles mingis staadiumis.

 

Reinbok: Me lootsime, et saame seal proovida erinevate korvpallistiilide vastu mängimist, aga võistkonnad olid kõik üsna lühikesed, nii et saime seekord proovida eelkõige lühikeste võistkondadega kohtumist. Kindlasti on EM-il natuke teistmoodi võistkonnad vastas, aga võrreldes Põhjamaadega omasime päris head kiirust ja agressiivsust nii kaitse kui rünnaku osas, ehkki on alati, mida parandada.

Raske on seda vahekorda täpselt hinnata – mis eesmärkidega keegi täpselt tuli, millise ettevalmistuse pealt, kui palju põhimängijaid mängitas, sellest kõigest sõltub palju. Meie jagasime oma minutid ikkagi suhteliselt võrdselt, kuna eesmärk oligi saada mängijad mängima. Kui sellel teel ka võidud kätte saadi, siis topelt parem.

 

Pehka: Ei oskagi niimoodi öelda. Jõudude vahekord oleneb nii paljust, mis koosseisuga keegi parasjagu kohal on näiteks, ja ka aastakäikude lõikes on need väga erinevad. Ühe turniiri põhjal ei saa küll kindlaid järeldusi teha, see näitab vaid antud momendil kokku tulnud meeskondade järjestust.

 

Levkoi: Minu jaoks oli see tase ootuspärane küll. Soome konkreetne aastakäik on väga tugev, selle võistkonnaga võivad nad minu hinnangul ka A-divisjoni jõuda. Rootsi on meie jaoks tegelikkuses mängitav ja ülejäänud kolm vastast, Norra, Taani ja Island, on tegelikult siiski meist veidi nõrgemad. Island oli väga huvitav ja võitluslik võistkond, nad mängisid väga targalt – alistasid ju näiteks Taanigi 23 punktiga, kellele meie alla jäime, samas Islandi vastu saime võidu.

Jah, minu jaoks suuri üllatusi ei olnud.

 

Kes on EM-il raskemad vastased?

Koitla: Meie alagrupis Nordic Cupil mänginud võistkondi ei olegi. Holland ja Sloveenia on kindlasti kaks tippu, need riigid on naiste korvpallis ikka tugevad olnud. Küpros, Austria ja Iisrael on tundmatumad, nende kohta on raskem midagi öelda.

Ka paralleele juba mängitud vastastega on raske tuua, mängijad vahetuvad nii palju. Nii või naa, meie lähme ikka oma parimat mängu mängima, kõigi vastaste vastu.

 

Reinbok: Nordic Cupil oli meie EMi alagrupivastane Soome, neil oli täiskoosseisust veel mõned mängijad puudu, kes aasta vanematega MMil mängisid.

Igal juhul meil on pilt ees, millist mängu plaanitakse nende poolel mängida ja teame ka, kes on puudu. Saime selgeks, et soomlastega tuleb kindlasti proovida see võit EMil saada. Alagrupis on veel Serbia ja Kreeka, seal on igal juhul ees ootamas raske mäng, aga lähme mängima ikkagi oma parimat. Vastaste poolelt, sellised soov-unelmad, et kellega tahaks jõudu katsuda, Hispaania, Türgi ja ka ikkagi reaalsed vastased Kreeka ja Serbia – need on rohkem treenerite peas.

Poistel ei ole küll veel väga aimu, millise rongi peale nad on kaasa sõitma pandud.

 

Pehka: Ühe turniiri põhjal ei saa kellegi kohta põhjapanevaid järeldusi teha, nii et see ei pruugi olla ka nende vastaste õigeim peegeldus, kellega seal mängisime (Taani ja Island - autor). Ei oskagi väga palju öelda, eks see kõik selgub kohapeal, mis hetkeseis on.

Kui meil on hea päev ja vastastel halb, siis võime võita neid kõiki. Kui mõlemal poolel on hea päev, siis ei või milleski kindel olla. Hetkel on põhirõhk olnud siiski omadel tegemistel ning ei ole vastaste kohta veel väga suurt infokogumist teinud.

Meil on koosseisust päris paljud puudu, nii et peame esialgu saama omad asjad korda.

 

Levkoi: Alagrupikaaslased on kõik meile võõrad ja rasked. Veidi rohkem teame Iirimaa ja Inglismaa kohta - iirlased on väga võitluslikud mängijad ning Inglismaa sai selle võistkonnaga mõned aastad tagasi A-divisjoni.

Kreeka ja Makedoonia on üsna tundmatud. Igatahes võib öelda, et kõik alagrupikaaslased mängivad meie jaoks üsna teistsugust mängu, niiet ees on ootamas parajad pähklid.

 

Millele nüüd treeningutel põhirõhku panete? Mida turniirilt kaasa võtsite?

Koitla: Turniir tõi meie jaoks välja selle, et oleme harjunud n-ö mugavustsoonis viskama, seda üritame nüüd treeningutel muuta. Turniiril oli agressiivne kaitse peal, ja sellised visked raskemad saada. Ka just selle agressiivse kaitse vastu, kus mängijatel ollakse peal ja oma mängu üles ehitamine on raske, selle vastu astumist peame õppima. Mängijad isegi tunnistavad, et see on neile harjumatu, kuna Eestis ei mängita sellist korvpalli, nii et nüüd pöörame treeningutel ka sellele enam rõhku. Ühesõnaga harjutada tüdrukuid ka teistmoodi mängustiilide vastu mängima ja tegema kiireid viskeid.

 

Reinbok: Päris kõike ei tahaks nüüd küll veel välja öelda. Põhiline märksõna oleks, et kui tahame kiiret mängu mängida, siis meie realiseerimine selle kiiruse pealt ei olnud Soomes veel viisakas. Treeningutel tulebki nüüd seda mängu kiirust üleval hoida. See saab kindlasti olema paras pähkel treenerite jaoks, aga ka ja mängijatele, kes peavad end platsil kogu aeg maksimumkiirusel hoidma.

 

Pehka: Lühikese aja jooksul on vaja ikkagi nüüd koostöö ajada võimalikult heaks. Kõige olulisem punkt ongi, et sellest minevast koosseisust tekiks ühine löögirusikas. Meil on komplekteerituses olnud palju muudatusi ja oleme pidanud oma plaane esialgsest muutma. Loodame siiski parimat!

 

Levkoi: Meil on tulemas väga tihe graafik, sisuliselt tunni pealt paika pandud kuni Balti Matšini välja. Meie suurim häda on alati olnud lauavõitlus ja pallikaotused. Oleme teinud nende asjadega kõvasti tööd ning Nordic Cupil nägime, et need arvud hakkasid meie jaoks juba paranemise märke näitama. Töö jätkub. Kui need näitajad enne EM-i korda saame, siis on seis juba päris hea.

 

*       *       *

U16 tüdrukud võistlevad EM-il 5.-14. augustil Rumeenias, alagrupikaaslasteks Sloveenia, Iisrael, Holland, Austria ja Küpros.

 

U16 noormehed astuvad (Eesti koondistest ainukesena) A-divisjonis võistlustulle 12.-20. augustil Poolas esmalt Kreeka, Serbia ja Soomega.

 

U18 neidude tuleproov on ajaliselt esimesena – 23.-31. juulil Bosnia & Hertsegoviinas, kus alagrupis Kreeka, Iirimaa, Inglismaa ja Makedoonia.

 

U18 noormeeste EM toimub sel aastal 29. juulist 07. augustini Makedoonias ning Tšehhi, Island, Luxembourg, Taani ja Holland meie esimesteks vastasteks.

 

Küsitles

Maria Kristiina Prass

Sulge

Ülekanded

   
Sulge

Eesti - Saksamaa