Ramirent Škoda PAF Alexela G4S Spalding REFLEKS
Peasponsor

Võõrsil võidujahil: laupäeval 20.30 Ovaris Portugal-Eesti (TV 6, Delfi TV) (lisatud A.Zee eksperthinnang)

02.09.2016

Laupäeva õhtul kell 20.30 läheb Eesti korvpallikoondis Portugalis Ovaris EM-valikmängus vastamisi võõrustajate koondisega. Avavoorust on Eesti all veenev võit, Portugalil kindel kaotus. Uue mängu hakul ei maksa see aga suurt midagi.

Eesti koondis asus Portugali poole teele reedel kella kuue ajal hommikul, ootamine Frankfurti lennurajal venis ennelõunal pooleteise tunni pikkuseks, kuid viimaks jõuti kohale. Kella üheksa paiku õhtul oli meeskond 55 000 elanikuga Ovari väikelinnas trennis, kõik kaasasolnud 12 mängijat vähem või rohkem terved ja töökorras.

 

Eesti koondisest puudub võrreldes viimaste kontrollmängudega niisiis Jaan Puidet, kes jõudis juba ka ühineda oma koduklubi Jämtlandiga Rootsis. Ka puudub teadupärast Gregor Arbet, keda ootab nn sportlase songa operatsioon välismaal.

 

Eesti koondis Ovaris:

Tagamängijad Rait-Riivo Laane, Sten-Timmu Sokk, Martin Dorbek, Rain Veideman, Martin Paasoja.

Ääred: Tanel Kurbas, Erik Keedus, Toomas Raadik, Indrek Kajupank.

Eesliin: Reinar Hallik, Kristjan Kitsing, Rain Raadik.

 

Portugal näib paberil vaat et lihtsa vastasena. Tegelikkus on teistsugune – Euroopa mõistes väikese riigi koondisena, kus jalgpall riisub niigi koore, on Portugalil olemas ka väikese riigi korvpallimeeskonna tugevused: füüsiline ja agressiivne kaitse, korralik abistamine, võitluslikkus ja ühtne vaim.

 

Värskes ajakirjas Basketball kirjutab meie poolt palutud ekspert Andri Zee: „Mängustiil on neil lihtne, meenutab mõneti Eesti koondist – mõned põhiliikumised, mille tulemusena kas avaneb viskaja katte tagant või algab pick n’ roll. Portugali korvialused mängijad erinevad eestlastest selle poolest, et lõikavad igal võimalusel pärast katet korvi alla ja oskavad sealt ka normaalse viske teha – Portugali tagamängijad omakorda on lahked neid sööduga kohe üles leidma. Selle tõttu saab Portugal palju lihtsaid korve pick n’ roll’ist."

 

Ta jätkab: „Kaitses valmistab neile, nagu meilegi, meelehärmi allajäämine pikkuses. Seda kompenseerivad nad tugeva võitlusvaimu ja pallita mängijate hea roteerumisega. Tihti tõmbavad kaitse pigem alt kokku ja püüavad niiviisi palle kolmesekundialast kätte saada või sundida vastast kehvale väljasöödule. Selle tulemusena avaneb hästi söötval meeskonnal nende vastu kolmesevõimalusi."

 

Poola vastu tõid edukamatena nr 15 Joao Gomes (202 cm) 18p+10lp ning nr 4 Jose Silva (196 cm) 14 p.

 

Võtmefaktoriteks nimetab A.Zee: „Portugali vastu mängides on tähtis, kuidas vabad viskekohad kolmesejoone taga realiseeritakse – kui vise ei lähe, on korvialune liiklus üpris tihe selleks, et sealt mängu ehitada."

 

"Rünnakul armastavad Portugali lühikesed mängujuhid teravuse loomise asemel anda pigem söödu alla lõikavale pikale – mida keerulisem on Portugali mängujuhtidel oma eesliinile sööta, seda rohkem peavad nad valima selliseid mängujätke, mida nad pole harjunud mängima.“

 

Koondise treener Alar Varrak sõnas reedel Delfile: „Poola kägistas lõpuks Portugali massi ja võimsusega ära. Nad on meie alagrupi selged favoriidid, siin pole midagi heietada. Portugalil jäi silma normaalne mängujuht, paar head viskajat. Keskmängija Claudio Fonseca (208 cm), kes kontrollmängudes tihti algviisikusse kuulus Poola vastu ei mänginud. Ei teagi miks. See muutis selgelt Portugali mängupilti. Kontrollmängudes otsiti teda päris palju."

 

Varrak jätkas: „Meil on omad šansid Portugali vastu olemas. Kui suudame nad sarnaselt Poolale ära suruda, siis on võimalus olemas. Otsest võrdlust Valgevene mänguga ei saa me tõmmata, kuna vastased on ikkagi erinevad. Artjom Parahhovski massiivsuse tõttu tekkis meil pick`n`popi pealt ruumi. Lühemad ja kiiremad satsid mängivad võib-olla teistsuguse taktikaga ja seda ruumi ei pruugi jääda. Ehk see, mis toimis Valgevene vastu, ei pruugi toimida Portugaliga.“

 

Kas Eestile jäi Valgevene mängust varu sisse? Varrak: „Kõik nägid, et meeskonnal aitas pingetest vabaneda Martin Dorbek. Ta oli selge jokker, vastased ka ei oodanud. Teisest küljest panid Sten-Timmu Sokk ja Reinar Hallik tagant kõik visked mööda. Tänu Dorbekule jäi kaugvisete protsent siiski sellisesse suurusjärku, kus ta peab olema (13/35 ehk 37,1 protsenti). Aga me ei saa eeldada, et Dorbek paneb iga mäng viis kolmest. Portugali vastu vajame tabamusi ka Sokult ja Hallikult."

 

Meeskond

José Silva   (194 cm/SG/1989; FC Porto)

Mário Gil Fernandes   (176 cm /PG/1982; Benfica)

João Balseiro   (192 cm/SG/1987; Vitória SC)

Tomás Barroso   (184 cm/PG/1990; Benfica)

João Gomes   (204 cm/PF/1985; Dolomiti En. TR)

Cláudio Fonseca   (208 cm/C/1989; Palma)

Miguel Queiroz   (203 cm/PF/1991; FC Porto)

João Guerreiro   (205 cm/C/1990; Vitória SC)

João Soares   (202 cm/SF/1990; Benfica)

Fabio Lima   (198 cm/SF/1988; CAB Madeira)

Pedro Pinto   (188 cm/PG/1988; Vitória SC)

Nuno Oliveira   (186 cm/PG/1989; Benfica)

 

Peatreener: Mario Palma (ülal pildil)

 

PS! Muuseas, täpselt kaheksa aastat tagasi, 3.  septembril 2008 võitis seealsamas Ovaris Eesti koondis Portugali 79:70. Eesti oli ses mängus taga, kuid tegi kolmandal veerandil tubli spurdi ja võitis üpris kindlalt. Suur teeneid selles oli tol päeval 37-aastasel Gert Kullamäel, kes tõi Eesti kasuks 28 punkti.

 

TV 6 otseülekannet kommenteerivad Kalev Kruus ja Rauno Pehka. Teises laupäevases mängus võõrustab Valgevene alagrupi favoriiti Poolat.

Eesti koondis augusti algul 2016.

 

Sulge

Ülekanded

   
Sulge

Eesti - Saksamaa