Ramirent Škoda PAF Alexela G4S Spalding REFLEKS
Peasponsor

Kas koondis suudab hea mänguga lootuskiire pilve tagant välja tuua?

14.09.2016

Pärast EM-kvalifikatsioonisarja kaht järjestikust kaotust ja eriti pärast küllalt nigelat etteastet Minskis, jätkub Eesti rahvuskoondisel täna kindlasti väge ja tahtmist näidata paremat mängu ja hoida lootust EM-finaalturniirist elus. Ükskõik, kas see siis sõltub ainult meist endist või enam mitte.

Kohtumine Saku Suurhallis algab kell 19.10 ning uksed poolehoidjaile avatakse kell 18. Mängu teleülekande teeb nagu ikka TV 6 ja avatud on ka Delfi TV stuudio. Kuna tung saali on sedakorda suur, siis soovitame Kovpalliliidu poolt võtta hommikul varakult Piletilevist allesjäänud paremaid kohti.

 

Pärast eilset avatud tenni lausus Tiit Sokk vaoshoitult ETV spordiuudistele: "Tahaks, et meil oleks homme korralik mäng. Oleme seda kogu aeg tahtnud, aga pole olnud väga kindlad selles, et mis sealt hakkab tulema. Meil on väheke kõikumisi olnud. Aga kui saame kaitses asjad jooksma ja suudame agressiivsed olla, siis usun, et asjad sujuvad korralikult."

 

Enamik Portugali mängijaist teeb oma tegusid kodumaises korvpalliliigas, mida kavalpeast Portugali treener Mario Palma laitis Eesti meistriliigastki nõrgemaks. Portugali klubisid pole rahvusvahelisel tasemel omakorda aastaid näha olnud ja nii edasi.

 

2013. aasta koondisest on ketsid varna riputanud suurimad pahandusetekitajad Carlos Andrade ja João Santos. Kuid konkistadooride tiim tervikuna ei näi sellest nõrgem, pigem vastupidi. Alles on põhimängujuht Mário Gil Fernandes, üks skooriliidritest, José Silva (seni 13,5p). Juurde on tulnud terve ports Portugalile tüüpilisi lühemapoolseid, kuid füüsilisi ja võitluslikke pikki. Senine suurim punktitegija on aga tsükli üllataja, pikem äär Joao Gomes - 20,2p+8,5lp. Igati suurepärased numbrid.

 

Eesti koondis on kahe viimase mänguga ka statistikas nähtavalt tagasi andnud. Kui pärast kaht võidetud avamängu olime visanud keskmiselt 78,5 punkti, siis tänaseks 71 punkti. Üldine visketabavus oli pärast võõrsilvõitu Portugali üle 46,2 %, nüüd 43,1 % ja see annab 27 meeskonna pingereas vaid 18. koha.

 

Pallikaotusi olim teine kahe mängu peale keskmiselt 11,5, nüüd 14,8, seega neid tuli kaotusmängudes kõvasti rohkem. Vaid vaheltlõiked on jäänud positiivselt samaks: enne oli see 10, nüüd 9,5 ja EM-kvalifikatsiooni kolmas näit. Rain Veidemani keskmine punktisumma mängust on nelja mängu kokkuvõttes 16,5 p.

 

Meeskond Tallinnas

José Silva   (194 cm/SG/1989; FC Porto)

Mário Gil Fernandes   (176 cm /PG/1982; Benfica)

João Balseiro   (192 cm/SG/1987; Vitória SC)

Tomás Barroso   (184 cm/PG/1990; Benfica)

João Gomes   (204 cm/PF/1985; Dolomiti En. TR)

Cláudio Fonseca   (208 cm/C/1989; Palma)

Miguel Queiroz   (203 cm/PF/1991; FC Porto)

João Guerreiro   (205 cm/C/1990; Vitória SC)

João Soares   (202 cm/SF/1990; Benfica)

Fabio Lima   (198 cm/SF/1988; CAB Madeira)

Pedro Pinto   (188 cm/PG/1988; Vitória SC)

Nuno Oliveira   (186 cm/PG/1989; Benfica)

 

Peatreener: Mario Palma

 

Pildil: Mario Gil Fernandes.

 

Basketballi EM-erinumbris (augusti lõpp-september) kirjutas korvpallivaatleja Andri Zee Portugali iseloomustamiseks:

 

Portugali mängustiil

Lihtne, meenutab mõneti Eesti koondist – mõned põhiliikumised, mille tulemusena kas avaneb viskaja katte tagant või algab pick n’ roll. Portugali korvialused mängijad erinevad eestlastest selle poolest, et lõikavad igal võimalusel pärast katet korvi alla ja oskavad sealt ka normaalse viske teha – Portugali tagamängijad omakorda on lahked neid sööduga kohe üles leidma. Selle tõttu saab Portugal palju lihtsaid korve pick n’ roll’ist.

Kaitses valmistab neile, nagu meilegi, meelehärmi allajäämine pikkuses. Seda kompenseerivad nad tugeva võitlusvaimu ja pallita mängijate hea roteerumisega. Tihti tõmbavad kaitse pigem alt kokku ja püüavad niiviisi palle kolmesekundialast kätte saada või sundida vastast kehvale väljasöödule. Selle tulemusena avaneb hästi söötval meeskonnal nende vastu kolmesevõimalusi.

 

Võtmefaktorid

Portugali vastu mängides on tähtis, kuidas vabad viskekohad kolmesejoone taga realiseeritakse – kui vise ei lähe, on korvialune liiklus üpris tihe selleks, et sealt mängu ehitada.

Rünnakul armastavad Portugali lühikesed mängujuhid teravuse loomise asemel anda pigem söödu alla lõikavale pikale – mida keerulisem on Portugali mängujuhtidel oma eesliinile sööta, seda rohkem peavad nad valima selliseid mängujätke, mida nad pole harjunud mängima.

Sulge

Ülekanded

   
Sulge

Eesti - Saksamaa