Ramirent Škoda PAF Alexela G4S Spalding REFLEKS
Peasponsor

„Saame tuttavaks“, osa VII. Hugo Erkmaa - killer instinct

25.07.2017

Reedel algab Tallinnas U18 B-divisjoni 2017 a EM. Eesti koondise põhiviisikumeheks on oodatult saanud Itaalias Siena meeskonnas arenenud Hugo Erkmaa, eduka noortetreeneri Aivo Erkmaa poeg. Üks kahest-kolmest koondise mängijast koondises, kes kindlasti valmis võtma enda õlule viimase sekundi viske.

Järgneb niisiis lugude sari „Saame tuttavaks“. Paar osa on pärast Erkmaad veel ees, järgmisena peaks ilmuma Kaspar Treieri peatükk. Loeme päevi... Reedel kell 17.30 on kavas lühike EMi avamistseremoonia ning kell 18.15 Eesti avamäng Šveits. Kes kohal on, see näeb rohkem. Turniiri näeb ka Tallinna TV-st ja Delfi TV-st.

 

Eelmise nädalavahetuse võidukal Balti matšil, kus Erkmaa enam ei pidanud võitlema koondisekoha eest, kogunes tema nime taha vaid keskmiselt 14 mänguminutit, kuid samas lausa 10,3 punkti (2 pt 17/10, vv 12/11).

 

Kust sa pärit oled? Kus on su kodu? 
Pärit Tartust. Lapsepõlves paljudes kohtades ka elanud, kuid kodu on Tartu ikka. 
Kirjelda ennast kolme lausega. 
Positiivne. Tubli. Kiirete jalgadega.
Milline on su kõige eredam mälestus lapsepõlvest? 
Korvpalliga seoses tuleb esimesena mälestusena pähe mu kõige edukam trenn Itaalias meeste vahel. See oli trenn, kus mängisime hästi palju ning mul õnnestus lihtsalt kõik. Rünnakul 1on1 mängides panin alati kotti ja kaitses võtsin oma mehe kinni. Terve trenni vältel oli kuulda teistelt mängijatelt vihapurskeid ja ropendusi sellepärast, et mingi 17aastane neile ära tegi. Selliseid trenne on veel olnud, kuid esimene kord on mul kõige paremini meeles. 
Mis sind enim motiveerib, käivitab?
Motiveerin iseennast. Ma tahan alati tõestada endale, et ma suudan teha midagi.
Oled hommiku- või õhtuinimene?

Kindlasti õhtuinimene. Tihti läheb kaua aega hommikul enne, kui üles täielikult ärkan ning esimese sõna öeldud saan. 
Millised on su sihid? Kus näed ennast tulevikus mängimas? Unistustes? 
Sihid on kõrged ja tulevikus tahan ennast kõrgel mängimas näha. 
Kuidas hoiad enda vaimu teravana? Näiteks rutiinses laagris? 
Vabal ajal üritan kaaslastega aega veeta või sõpradega suhelda. Hea huumor aitab vaimu teravana hoida.
Mis on vaba aja lemmiktegevused?
Suvel kindlasti rannas käimine. Kuigi jah, Eestis selle suvega nüüd ülihea seis pole siiani olnud. 
Meeldib sõpradega kinos käia, teen seda päris tihti. Sellist ühte kindlat lemmikut tegevust polegi. 
Aga meelisõppeaine koolis?

Inglise keel on alati number üks olnud.
Kuidas su koolitöö välismaal üldse välja näeb?

Sarnaselt teistele välismaal treenivatele noortele, käin ka mina Audentese e-gümnaasiumis. Itaalias kohalikus koolis enam käima ei pea. Koolitöö on selline, et kodus vabal ajal õpin ja saadan kodused tööd õpetajale. Ning umbes kolm korda aastas käin ka Eestis koolis arvestusi tegemas. 
Mis peale gümnaasiumi saab?

Sinna on veel aega, ei ole veel ära otsustanud, kas lähen USAsse või keskendun täielikult korvpallile. 
Lemmikfilm, -bänd, -raamat, arvutimäng?

Lemmikfilmi polegi, kuid need filmid on alati meeldinud, kus Dwyane Johnson on. Lemmiklaulja on Drake. Raamatuks Sipsik - ainuke kohustuslik kirjandus, mille läbi olen lugenud. Arvutimänge pole eriti aega mängida, kuid NBA, FIFA või Call of Duty on alati mängud, mida mängin, kui aega on. 
Mis on sinu arvates tänapäeva ühiskonna suurimad murekohad?
Eesti korvpall.
Milline oli su esimene kokkupuude korvpalliga?
Vanemad ütlesid et sündisin pall käes. Eks see nii vist oligi.
Oled hea üks-ühele mängija. Mis on su parim move?
Ühte move'i nagu polegi veel. Iga move töötab. Eelmine hooaeg skoorisin palju nii, et kõndisin vastase poole ja siis tegin kiire step-side'i nagu James Harden ja viskasin kolmese. 
Millised spordialad sind veel paeluvad?

Päris paljud. Võrk, jalka, tennis, jäähoki. Ameerika jalgpall meeldib väga.
Järgmise klubihooaja plaanid? Jätkad Sienas? 
Järgmine hooaeg jätkan Sienas.

Kes on su suurimad eeskujud? 
Mu isa kindlasti. Ning korvpalluritest Westbrook. Ükski teine pole oma meeskonda nii vedanud nagu tema. 
Mis on sinu jaoks parim osa korvpalli juures?
See feeling, mis mängides on. Seda on raske kirjeldada. Väljakul olles nagu kõik muu su peas kaob ja on ainult sina ja see mäng. Minu jaoks on see mäng nauding, aga muidugi nii kaua kuni kops koos on ja pead treenerilt vahetust küsima.

U18 koondise kõige kõvem tööloom? Konkurents on tihe – Kuhi, Saaremäl, Karpin... 
Ma annaks ka Kuhile ja Saaremäele selle tiitli. Rosenthal paneb ka südamega. 
Milliseks hindad Eesti noortekorvpalli taset? Vaadates ka näiteks U16, U14, miniklassi poole. Võrdlusmoment välismaaga on sul olemas. 
Üldine tase on nõrk võrreldes Itaaliaga, kuid on kindlasti mängijaid, kes suudaksid välismaal ka hakkama saada. Võrreldes Eesti ja Itaalia noorte mängu, siis märksõnaks on tempo. Itaallaste soojenduse tempo on ka kiirem, kui eestlastel mängus.

Kontrollmängud näitasid, et oled valmis mängu enda õlule võtma. Mis on sinu trumbid, milles ennast enim usaldaksid...? 
Mingit trumpi ei oskagi välja öelda. Igaühe võin rünnakul ette võtta. Pick n' rolli mängides tunnen hästi ennast. Vastaste parimaid mängijaid meeldib ka pressida. Selles usaldaksin ennast. 
 

*       *       *

Selle nädala lõpus algab U18 EM. Millised on Eesti edu märksõnad kodusel turniiril? 
Edu saavutamiseks oleksid märksõnad ühtsus, palli jagamine, vähesed pallikaotused, lauavõitlus, energia. 
Kas ühest pallist jätkub meie U18 tiimile? Kuld tahab palli, sina tahad palli, Drell tahab, Treier... 
Pigem ei jätku. Neid mängijaid on palju meil see aasta, kes on palliga osavad ja oskavad olukordi luua nii endale kui teistele, aga me tegeleme sellega, et rünnak sujuks ja saaksime kõikide tugevused ära kasutada. 
Kuidas rahvast saali kutsuksid? Ja kes sulle tulevad kaasa elama? 
Sotsiaalmeedias teeksin mingi üleskutse ikka. Pere ja lähedasemad tuttavad tulevad ikka kaasa elama. Ma loodan, et kõik sõbrad leiaksid enne Weekendit ka oma tee Kalevi spordihalli. 
Mis on sinu prioriteet korvpallurina?

Ma tean, et ma olen väga potentsiaalikas. Ja ma tean, et potentsiaal üksi ei mängi, vaid on vaja ka kõvasti tööd teha. Prioriteet ongi iga päev väike samm edasi teha ja oma potentsiaal täielikult ära kasutada, sest siis võib veel kaugele jõuda. 
Kes on su suurimad eeskujud korvpallis? 
Kobe ja Westbrook. Mõlemad on väga nahaalsed ja ülivõitluslikud, mis mulle väga meeldib.
Su taskus punnitab 50 000 eurot ning pead ostma auto. Millise? 
Mingi korraliku Audi ostaks kindlasti, kuid mitte terve selle 50 000 eest. Veits jätan alles ka, sest lubasin vanaemale suureks saades põrnika (VW) osta. 
Sõidad autoga. Tee ääres on viga saanud loom (kass. koer). Kuidas käitud? 
Kutsun kiirabi (loomade kiirabi on Tallinnas) talle ilmselt. Ise küll teda puutuma ei tahaks minna. 
Iseloomusta peatreener Vaido Regot kolme sõna, omadusega. 
Põhjalik, detailidesse laskuv, nõudlik.
Mis sa arvad, kas Udinel ja Rain Veidemanil on lootust tõusta Itaalia Lega A-sse? 
Muidugi on lootust, kuid Itaalias ei käi see asi ühe aastaga. Iga aasta tuleb edukalt esineda ja samm edasi teha niikaua kuni liiga finaalis mängivad. Itaalias on igal tiimil võimalus seda teha. 
Paar-kolm asja, mille võtaksid kaasa üksikule saarele? 
Carlose ja Joonase - üksi hakkaks igav. Ning asjadest võtaks kaasa netipulga ja telefoni - siis saab uurida, kuidas ellu jääda. 

 

*       *       *

Koondise abitreener Gert Kullamäe Postimehe artiklis "U18 koondis läbi Kullamäe silmade: kes on uus Metstak, kes Schortsanitis ja kes pullimees?" (PM, Mariel Gregor, 21.07.2017).

- "Tõsine poiss, heas mõttes. Ma pole teda vist kunagi naermas näinudki. Heas mõttes nahaalne ja vihane mängumees, selliseid on igasse tiimi vaja. Kiire, füüsiliselt üks tugevamaid."

 

Carlos Jürgens, pikaaegne sõber ja tiimikaaslane (Basketball jaanuar 2017)

Milline inimene on Hugo Erkmaa?

Hugo võib inimesena tunduda kinnine. Suhtlemine pole just tema trump, ehkki tegemist on tegelikult hea sõbraga. Tean Hugot juba 11‒12 aastat, tunneme end teineteise seltskonnas väga mugavalt ja oleme ikka omajagu pahandustega hakkama saanud.

Tal on väga hea – ja tasub mainida, et ka veider – huumorisoon. Positiivne tüüp, kuid ei näita seda tihtipeale välja. Tark ja kõrge IQ-ga – ka koolis paistis silma teistest kiiremate lahenduste ja teistsuguse mõtlemisega.

Platsil väga võiduahne, väikesena hakkas kaotades isegi väheke jalgu ette panema ja vaikselt küünarnukkidega riskantsetesse piirkondadesse mükse jagama. Aga tema platsilolek tegi alati mängu sammu võrra liikuvamaks – tulid uued teravused, platsinägemine oli tal muljet avaldav, samuti olukordade lugemine. Tegi teiste jaoks mängu lihtsamaks.

Millist mängijat ta sulle kõige rohkem meenutab?

Veidi Reggie Millerit – hea viskaja, kaitses nahaalne.

Millised viis sõna iseloomustavad Hugot kõige paremini?

Nahaalsus, kavalus, tasakaalukus, kinnisus (esialgu), sihikindlus (teab, mida tahab).

 

SCOUTING: Indrek Ruut, korvpallitreener ja endine korvpalliliidu noortekorvpalli juht (Basketball, jaanuar 2017)

Hetkel tundub Hugo mulle Kullamäega võrreldes täpselt vastandlik mängija. Kui Kullamäe on pigem seda tüüpi, kes vajab platsil vabadust ja oskab seda ka ära kasutada, siis Erkmaa on selline n-ö treeneri mängija – väga kindel vend, kes samas ei ole tugev mitte improvisatsioonis, vaid teeb pigem mööda joont, kindla peale, treeneri joonise järgi. Samas võib see tuleneda sellest, kuidas ta on seni mänginud, ega pruugi tähendada, et see creativity on tas puudu.

Paistab, et närvid on head ja ta on vaimselt tugev. Kõva tööloom, nagu Kuperjanovi sõdur heas mõttes. Kaitses väga hea – BSBC-l oli kindlasti Eesti tiimis üks parimaid kaitsjaid – just palliga meest kattes. Kohati on võib-olla isegi tunne, et tahaks sagedamini näha platsil sellist lihtsat rõõmu asjast, ehkki igaühe vaimne lähenemine mängule on muidugi erinev ja igaüks ei näita emotsioone ka ühtemoodi välja. Samas oleks hea näha teda sagedamini võtmas kogu tiimi eest initsiatiivi ja positiivse liidri rolli – teed siin nalja mõne pinge maandamiseks või kutsud mehed korra keskpõrandale kokku, et ühise asja tunnet suurendada ja muud sellist. Rohkem avatust tuleks platsil ehk kasuks.

 

Füüsis on tal täna omavanuste seas selge tugevus, ilmselt kasutab seda teravuse ja läbimurrete loomiseks isegi liiga vähe, teda võiks palju sagedamini näha korvi peale minemas – selliste mõõtude ja plahvatuslikkusega mängija läbimurret oleks vähestel võimalik takistada. Ja siis juba ise võtta vastu otsuseid, kas ise teravus lõpetada või leida selle pealt kaaslane üles jne. Nii et füüsise ärakasutamises teravuse loomiseks ja korvini jõudmiseks või kaitsjate liigutamiseks ja sööduks vabale kaaslasele on tal korralik reserv. Käsi on Hugol hea, samas saab arendada edasi shot selection’it ja mitmekesistada eri viskelemineku-viskelemängimise tehnikaid.

Mitmekülgsuse kohta antud hinde kommentaariks peab ütlema, et see hinne on antud peamiselt selle pealt, mida BSBC-l sai näha, tõenäoliselt on Hugo tegelikult suuteline mängima mitmekülgsemalt. Sööduoskusega sama lugu: mängides palju kolmesejoone taga, ei olegi väga võimalik nii palju sööta, ilmselt võib ka sööduoskuses olla reservi, mida me ei näinud.

 

 

Sulge

Ülekanded

   
Sulge

IK 100 - turniir + konverents