Ramirent Škoda PAF Alexela G4S Spalding REFLEKS
Peasponsor
Koondiste juhid mõtlevad juba pingsalt EMile

Korvpalli Eurovisioonini alla 200 päeva

19.02.2015

Korvpallihooaeg veereb omasoodu. Nii Alexela KML, VTB Ühisliiga kui Euroliiga pakub piisavalt põnevust. Kuid kes kalendrisse vaatab, see näeb, et Eesti koondise esimese mänguni EM-finaalturniiril Tšehhiga jääb alla 200 päeva.

Veel on saada pileteid Eesti koondise mängudele, kuid mõnele kohtumisele vaid üksikuid pileteid ja mitte enam kõige parematesse sektoritesse. Rohkem on pileteid valida Ukraina ja Leedu mängule.

 

Neid mängijaid Eestis, kes unistavad Eesti koondisse pääsemisest (või vähemasti kandidaatide sekka pääsemisest), on EKLile teadolevalt vähemalt 30. Juba neid nimesid, mida erinevad asjatundjad (treenerid, mängijad, eksmängijad, ajakirjanikud, muidu arvamusliidrid jmt) korvpallisaadetes, -magasinides, artiklites ja mujal nimetanud, on kokku 33, luges Basket.ee kokku.

 

Peagi ilmuvas Korvpalliliidu kuukirjas lisandub portreeloo subjekti Juris Umbraško suu läbi vähemalt üks-kaks. Koondise peatreeneri Tiit Sokku märkmetes on nimesid kindlasti vähem. Kuid las need nimekirjad olla esialgu kindlalt kalevi all.

 

Kas eestlased võtavad Riia ära?

Piirjooni hakkab võtma ka see, mis toimub Riias korvpallist vabal ajal. Korvpalliliidu inimesed käisid seda asja ka just lõunanaabrite juures arutamas. Et Riia vanalinna kesksesse parki tuleb Eesti fännitelk, oli tarvis kohtuda ka linnavõimude jm ametite esindajatega.

 

Ses suures telgis on laval ka muusikud ja bändid  Eesti „kõrgliigast“, tegevus laieneb ilmselt ka kõrvalasuvasse ööklubisse, ajal, mil pargis saabub öörahu. Fännitelgis aga jätkub tegevust alati, seal on aeg sisustatud.

 

Selle 198 päeva sisse mahub veel palju. Põhiturniiri lõpplahendus koduliigades, playoffid, finaalseeria, hooaja lõpetamine, mängijate puhkused, koondisekandidaatide nimetamine, 10. juulil pidulik kogunemine ja ettevalmistuse algus, augustis 11 kontrollmängu ning 3. septembril sõit üheskoos Riiga.

 

Riia dessant tuleb võimas. Praeguste arvestuste järgi on viiel alagrupimängul Riga Arenal täidetud eestlaste poolt umbes 22 000 istekohta. Mis tähendab, et oletatavasti on Läti pealinnas kokku erinevatel päevadel ca 7000-8000 eestlast.

 

Mängud toob teadupärast Eesti vaatajani TV3 (Eesti mängud), lisaks Viasatsport Baltic. Kohapeale tuleb ka Delfi TV stuudio ning paljude muude meediažanrite esindajaid.

 

Staarid liituvad EM-koondistega

Viimastel nädalatel on tulnud uudiseid ja teateid selle kohta, millised koondised saavad väärt täiendust NBAst, sest Euroliigade tippude kaasalöömises EMil pole tavaliselt küsimust tekkinud. Esimeste seas, kes teatas osalemisest, kohe pärast alagruppide loosimist oli Tony Parker, kes alati on hingega Prantsusmaa koondise juures olnud.

 

FIBA.com püsiautor Jeff Taylor on toonud välja veel Vana Maailma tippe, kes on rääkinud EMist pigem mõõnval toonil. Nende seas on Kreeka koondise lootus Giannis Antetonkounmpo, Prantsuse „Eiffeli torn“ NBAst Rudy Gobert (pildil, 216 cm), türklased NBAs – Enes Kanter ja Ersan Ilyasova, grusiin Zaza Pachulia, samuti Bosnia ja Hertsegoviina staar Mirza Teletovic.

 

Veel toob Taylor välja, et kindel motivatsioon EMil särada, koondist vedada ja Prantsusmaad edestada on vendadel Gasolidel. Hispaanial on tõestamist küll, sest Vana Maailma troon on kõvasti kõikuma löönud ning mõnede tippude jaoks on see kindlasti üks viimaseid suurturniire.

 

Prantsusmaa koondise puhul aga tasuks mainida veel kindlasti seda, et nemad saabuvad Tamperesse Delfin Basket kontrollturniirile ja seda juba 1. augustil. Tampere linn pakub esimesele 2500 huvilisele tasuta sissepääsu. See on tähelepanuväärne ses mõttes, et enam kui kuu aega hiljem kohtub Soome Prantsusmaaga ka EMi avamängus.

 

Itaalia NBA-musketärid on rivis!

Huvitavat lugemist leidus ka Itaalia koondise kohta (Itaalia mäletatavasti oleks vabalt võinud kukkuda Eesti alagruppi). Itaalia korvpalliliit teatas, et riigi neli NBA-s mängivat pallurit Andrea Bargnani (New York Knicks), Luigi Datome (Detroit Pistons), Danilo Gallinari (pildil, Denver Nuggets) ja Marco Belinelli (San Antonio Spurs) lubasid kõik septembris mängitaval EM-finaalturniiril koondist aidata.

 

Itaalia korvpalliliidu president Gianni Petrucci kohtus tähtede mängu nädalavahetuse ajal New Yorgis esmalt Bargnani, Datome ja Gallinariga ning seejärel ka Belinelliga ning kõik mängumehed kinnitasid oma soovi koondise eest mängida.

 

"Neli mängijat, kellega ma New Yorgis kohtusin, tahavad kõik koondise eest esineda. Meie eesmärk on pääseda Rio de Janeiro olümpiale, kuid tahame võtta kõike samm-sammult," vahendas sportando Petrucci sõnu.

 

Itaalia kuulub väga tugevasse B-gruppi, kus mängivad veel Saksamaa, Island, Serbia, Hispaania ja Türgi. Üks tiitlitpretendent seega Itaalia näol juures?

 

Ka Ukraina, Poola, Saksa võidurelvastuvad

Mäletatavasti kirjutasime hiljaaegu sellest, et Eesti konkurent Ukraina ähvardab liiga tugevaks muutuda. Lisaks Aleksei Lenile (Phoenix Suns, 21-216) on koondisega liitumas ka teine Ukraina hiiglane – Kirilo Fessenko Saraatovi Avtodorist (28-218).

 

Ka Poola staarid tahavad rivis olla. Esialgse „jah“-sõna on andnud Marcin Gortat (Wizards – 11,6p+8,1lp), Przemyslaw Karnowski (Gonzaga Bulldogs), Maciej Lampe (Barcelona), David Logan (Sassari), Mateusz Ponitka (Ostend), Thomas Kelati (Trabzonspor), Michal Chylinski ja Damian Kulig (Turow).

 

Objektiivselt võib Poolat lugeda Tšehhist tugevamaks. Kuid Ukraina löögijõudu on endiselt raske hinnata. Sest esiteks võivad Len ja Fessenko tahta EMil mängida, kuid mis olukord valitseb augustis Ameerikas, Ukrainas ja/või koondise juures ning seejärel Riias, on üsna tänamatu ennustada. Samas näiteks Donetski Šahtari jalgpalliklubi näide tõestab, et ka sõja ajal on võimalik edukalt tipptasemel kaasa teha.

 

Veel. Lõpetuseks ka Saksamaast. Ettevaatlikult on huvi EMi suhtes üles näidanud ka nende kaks suurimat staari – Dirk Nowitzki ja Chris Kaman. Ilma nendeta edasipääsule küllap lootust polekski. Vastased alagrupis on väga tugevad.

 

Koondise peatreener Chris Fleming hoiab teraselt silma peal ka Atlanta Hawksi tagamängijal Dennis Schröderil (pildil), kes viimases kümnes kohtumises on kogunud keskmiselt 10,1 punkti ja 4,2 korvisöötu. Midagi uut Saksamaa korvpallis.

 

Veel niipalju, et 21.-23. augustiltoimub Hamburgis traditsiooniline SuperCup, kus sedakorda külalistesks Läti, Poola ja Türgi.

Sulge

Ülekanded

   
Sulge

Eesti - Saksamaa