Ramirent Elme Metall Škoda PAF Alexela Spalding G4S REFLEKS
Peasponsor

Eesti Korvpaliliit avaldab tänu meie mängu juhtidele, peatreeneritele!

01.03.2018

1918. aastal vabaks kuulutatud Eesti pidas just sajandat juubelit. 50 aastat sellest möödus küll ühe teise lipu all, aga see paradoksaalselt tõi meile ka edu korvpalli rahvusvahelisel areenil. Kuid ka Kalev võitis kahel korral NSVLiidu meistrivõistlused.

Eesti korvpall peab oma 100. juubelit 2020. aasta 7. juunil. Korvpalli mängiti Eestis siiski juba varem. 1916 .a. sügisel hakkas Tallinnas Suur-Kloostri tänaval Nikolai Gümnaasiumi (tänane GAG) uues 1911. aastal avatud võimlas koolipoistele uut mängu tutvustama võimlemisõpetaja August Soodla.

 

EKL soovib avaldada väga suurt tänu kõigile, kes on Eesti korvpalli arengusse andnud panuse, olgu väiksema või suurema. Meil on olnud oma hetked ja küllap neid tuleb veel. Altpoolt leiab nimekirja inimestest, kes on olnud ehk olulisimad sel pikal teekonnal – Eesti korvpalli saja-aastases loos.

 

Sellega seoses ka suur kummardus EKLi ajalootoimkonnale eesotsas Rein Järva ja Märt Ibrusega.

 

EKLi president Jaak Salumets: „Kõik need inimesed, keda te selles nimekirjas näete, on teinud tänuväärset tööd. Enamus neist pole kunagi olnud pildil, välja arvatud treenerid. Suur kummardus neile. See on vähim, mis me nende auks teha saame. Usun ja näen, et korvpall on ikka eestlase südames. See teeb rõõmu!”

 

 

Eesti Käsipalliliidu esimehed

 

1924-1925     Aleksander Strömling (a-st 1935 Matsalu)

     04.03.1894. Tiideva küla Läänemaal – 25.03.1953 Narva vanglas

 

1925-1926     Theodor Mast

     04.11.1906. Tallinn -30.11.1976.Rootsis

 

1926-1927   Jaan Roosileht

     17.04.1897 Undla, Kadrina kihelkond –

 

1927-1928     August Lepik

     04.01.1895 Järvamaal –

 

1928-1929     August Lepik

 

1929-1930     August Lepik

 

1930-1931     Alfred Rosenberg (a-st 1935 Ago Rooseste)

     06.01.1900 Aseri – 24.11.1987 Tallinn

 

1931-1932     Edgar Klumberg

     23.02.1897 Tallinn – 27.08.1961 Tallinn

 

1932-1933     Edgar Klumberg

 

1933-1934     Edgar Klumberg

 

1934-1935     Edgar Klumberg (a-st 1936 Kolmpere)

 

1935-1936     Edgar Kolmpere

 

1936-1937     Edgar Kolmpere

 

1937-1938     Edgar Kolmpere

 

1938               Oskar Suursööt

     30.05.1893.Saku vald – 1950 Magadan

 

                            1938-1939     Ain Mere

     22.02.1903. Uue-Vändra vald   -  05.04.1969.Leicester, Inglismaa

 

1939-1940     Edgar Kolmpere

 

1940-1941     Artemi Alterman (märkus: nõukogudeaegne)

 

                            1944                Roman Karro

                               20.05.1906 Tallinn – 05.05.1966 Sherbrooke Quebec/Kanada

 

 

ENSV Käsipallisektsiooni esimehed

 

1945-1947     Alfred Zimmermann

     05.11.1912 Pühajärve vald – 15.04.1961 Tallinn

 

1947-1948     Boris Kumm

     01.09.1897 Pärnu – 21.11.1958 Tallinn

 

 

ENSV KORVPALLISEKTSIOONI ESIMEHED

 

                            1948-1950      Aleksander Illi

                                 22.12.1912 Vaimastvere – 25.01.2000 Saue

 

                             1950-1951      Joann Lõssov

                                  10.09.1921 Tallinn – 03.08.2000 Tallinn

 

                            1951~´1953     Feodor Prussakov

        12.04.1923 Tallinn – 12.09.1979 Tallinn 

 

1953-1955     Harald Pannel (Surnud)

 

1955-1957     Viktor Kutševski

     06.02.1910 Vladivostok – 07.03.1987 Tallinn

 

1957-1959     Raoul Viies

     14.01.1925 Tallinn – 30.07.1985 Tallinn

 

 

ENSV Korvpalliföderatsiooni esimehed

 

1959-1962     Raoul Viies

 

                            1962-1966      Raoul Viies

 

                            1966-1973      Raoul Viies

 

1973-1980     Edgar Mattisen

     11.06.1921 Tartumaa – 10.09.2002 Tallinn

 

1980-1983     Rein Virkus

     18.06.1930 Pärnu – 14.08.1998 Tallinn

 

1983-1986     Kalju Hanstein

     14.02.1934 Taebla – 17.05.1992 Tallinn

 

1986-1989     Aadu Kana

     29.12.1940 Tallinn

 

Eesti Korvpalliliidu presidendid

 

1989-1993     Aadu Kana

 

1993-2000    Priit Vilba (a-st 2013 Willbach)

     22.07.1953 Tallinn

 

2000-2012     Peep Aaviksoo

     18.08.1956 Tartu

 

2012-2016     Jüri Ratas

     02.07.1978 Tallinn

 

                           2016-st           Jaak Salumets

                              30.01.1949 Paide

 

Eesti Korvpalli tegevjuhid

                                                                                            Ametinimetus

 

1941               Priit Rannut (surnud)                       inspektor

 

1944               Oskar Koni                                          inspektor

                           10.06.1906 Tallinn – 23.06.1979 Tallinn

 

1945-1947     Eugen Tilling                                    inspektor

                            11.02.1917 Tallinn – 28.05.1956 Tallinn         

 

1947-1948     Feodor Prussakov                                 inspektor

     12.04.1923 Tallinn – 12.09.1979 Tallinn

 

                           1948-1949      Giuseppe Väljak        (surnud)                inspekt

                           

                           1949-1950     Ants Käbi                                                     inspektor

     05.07.1923 Tallinn – 05.12.2001 Tallin

 

 1950-1951     Aleksander Prikk                                       inspektor

     19.01.1927 Võnnu vald, Läänemaa – 16.07.2015 Tallinn

 

                           1951                 Olev Liverson (surnud)                            inspektor

 

                          1951-1953        Hilja Altberg (a-st 1960 Järv)              inspektor

                                30.12.1931 Tallinn

 

                         1953-1959        Valter Lenk                                                riiklik treener

                             17.11.1929 Tallinn

 

                         1959-1962        Peeter Jakobson (surnud)                  vanemtreener

 

                         1962-1984        Selma Multer                                          vanemtreener

                             20.01.1928 Tallinn – 25.12.2016 Tallinn    

 

                        1984-1990       Anatoli Krikun                                         vanemtreener

                             24.03.1948 Tartu

 

                        1984-1987       Priit Tomson                                            spordimängude osakonnajuhataja

                              03.11.1942 Tallinn

 

                        1990-1991       Rein Grünberg                                            peasekretäri kohusetäitja

                             13.09.1941 Tallinn – 30.12.1996 Tallinn

 

                        1991-1995      Peeter Ainsam                                          peasekretär

                             27.09.1946 Tartu

 

                        1995-1996      Jüri Below                                                 peasekretär

                             03.12.1962 Tallinn

 

                        1996-1997      Rein Solnask                                            peasekretär

 

                        1997-2001      Märt Kermon                                          peasekretär

                             17.05.1940 Tallinn

 

                        2001-2004      Viktor Hütt                                              peasekretär

                             04.10.1953 Haapsalu

 

                        2004-2013      Karel Loide                                             peasekretär

                             19.02.1977 Tallinn

 

                           2013-st           Keio Kuhi                                                peasekretär

                              07.05.1978.Haapsalu

 

Eesti naiste koondise peatreenerid

(varemalt vanemtreenerid ja treenerid)

 

Enne sõda Eesti naiste koondist ei moodustatud. Esmakordselt võeti naiste koondis

kokku 1. Balti turniiriks 1941.a. aprillis.

 

1941     Bernhard Nooni

     10.02.1909 Rannamõisa – 08.05.1997 Tallinn

 

1945-1946     Joann Lõssov

     10.09.1921Tallinn – 03.08.2000 Tallinn

 

1947-1976     Edgar Naarits

     22.07.1920 Tartu – 04.05.2004 Tartu

 

1977                Roland Lepasaar

                             06.04.1951 Järvakandi – 10.11.1977 Tallinn

 

1978                Ilmar Kullam

                             15.06.1922 Tartu – 02.11.2011 Tartu

1978-1989     Arnold Selge

                           22.02.1934 Võhmuta vald, Järvamaa

 

1989-1991     Paavo Russak

                           21.11.1957 Tartu

 

1992-1996     Allan Dorbek

ja 1997-1998  26.10.1944 Tallinn

 

1996-1997     Mihkel Reinsalu

     13.04.1964 Pärnu

 

                           1999-2004      Kersti Sirel

                                 30.07.1954 Tallinn

 

2005-2007     Jule-Ona Lill

     19.03.1945 Lazdejai, Leedu

 

2008-2016     Jaanus Levkoi

     20.03.1950 Tallinn

 

                         2017-st           Janne Rits (a-st 2017 Schasmin)

                               18.03.1973 Tallinn

 

Eesti meeste koondise peatreenerid

(varemalt vanemtreenerid ja treenerid)

 

Eesti meeste korvpallikoondis moodustati esmakordselt 1924. aastal. Esimesel iseseisvusperioodil ja sõjajärgsel perioodil kuni 1960. aastani, mil koondise vanemtreeneriks sai Ilmar Kullam väga selgepiirilisi pidevaid koondise treenereid ei olnud. Koondise moodustamisel olid igakordselt erinevad treenereid, vast mõningate mööndustega Herbert Niileri, Edgar Naaritsa ja Ernst Ehaveeru osas, kes olid pikemalt..

 

1925, 1928      Aleksei Selenoi

1931, 1939,          26.11.1905 Novgorod – 14.01.1982 Cleveland USA

1940

 

1929               Richard Mast

     18.01.1905 Tallin – 20.08.1979 Tallinn

 

1929 ja            Herbert Niiler

1935-1940           27.04.1905 Tallinn – 13.04.1982 Zelienople, Pennsylvania osariik, USA

 

1934                Erich Altosaar

     14.08.1908 Tallinn – 11.10.1941 Kirovi vangla, Vene NFSV

 

1932, 1941,     Bernhard Nooni

1948, 1949           10.02.1909 Rannamõisa – 08.05.1997 Tallinn

 

1945                Aleksander Rünk

                             03.08.1909 Tartu – 19.04.1961 Tartu

 

1944, 1946,     Jaroslav Dudkin

1952, 1953           09.12.1918 Tallinn – 18.08.2000 Tallinn

 

1945-1947      Aleksander Illi

                             22.12.1912 Vaimastvere – 25.01.2000 Saue

 

1949-1955      Edgar Naarits

     22.07.1920 Tartu – 04.05.2004 Tartu

 

1956                Harri Russak

     12.08.1927 Tartu – 11.09.2000 Tartu

 

1956-1959      Ernst Ehaveer

     02.04.1924 Tartu – 15.02.2008 Tallinn

 

1959-1961, 1970      Joann Lõssov         

 10.09.1921 Tallinn – 03.08.2000 Tallinn

 

1960-1971     Ilmar Kullam

     15.06.1922 Tartu – 02.11.2011 Tartu

 

1961, 1962,     Heino Krevald

1971-1973          25.01.1930 Riia – 13.12.2007 Tallinn

 

1973-1980      August Sokk

                              03.11.1935 Tartu – 05.01.1987 Tallinn

 

1980-1982      Heino Lill

                               13.02.1944 Tartu

 

1983-1985     Märt Kermon

     17.05.1940 Tallinn

 

                       1985-1991      Jaak Salumets

                        ja 1993-1996  30.01.1949 Paide

 

1991-1992     Jaanus Levkoi

     20.03.1950 Tallinn

 

                       1997-1999      Maarten van Gent

                             22.03.1947. Rotterdam

 

                        1999-2001      Üllar Kerde

                         ja 2008-2009  01.04.1954 Tallinn

 

 2001-2004      Heino Enden

     13.12.1959 Tallinn

 

                        2004-2007      Tiit Sokk

                        ja 2009-st       15.11.1964 Tartu

 

 

Koostas: Rein Järva                                                                            24.01.2018.

Sulge

Ülekanded

   
Sulge

Eesti vs Venemaa (naised)