Ramirent Škoda PAF Alexela G4S Spalding REFLEKS
Peasponsor
Audentese SG/Noortekoondise debüüthooaeg KMLis hakkab läbi saama

PM analüüsib Noortekoondise hooaega Alexela KMLis

04.03.2015

Noorte meistriliigaga liitumine on end juba ära tasunud, on tänases Postimehes pealkirjaks sõnastanud ajalehe toimetaja Peep Pahv. Avaldame siinkohal artikli sisu (mõningate parandustega).

«Mida mäng edasi, seda paremaks on pilt muutunud – platsile minnes ei tunne poisid kellegi ees aukartust ning vastastega teist korda kohtudes oleme juba selgelt rohkem konkurentsis. Lõpuks võib küll vahe käriseda 20 või 30 punktini, kuid see ei peegelda mängu tegelikku käiku,» rääkis tänavu korvpalli Eesti meistriliigaga liitunud Audentese spordikooli meeskonna peatreener Indrek Visnapuu.

 

Treeneri sõnad ei jäta valesti mõistmiseks võimalust – aastaid jutuks olnud ning lõpuks ometi alanud projekt on end õigustanud.

 

*       *       *

Audentese SG/Noortekoondise nime kandval meeskonnal seisab ees veel kaks kohtumist. Emotsionaalses mõttes on noortele meestele tähtis, et korra on saadud maitsta võidurõõmu, kuid arenguks on olulisemad Eesti parimate meeskondadega kohtumistest saadavad kogemused ja õige mängu tunne.

 

Noorte meeste meistriliigas osalemise vastu olevad inimesed leiavad, et meestega mängimiseks piisab ka esiliigast. Visnapuu hinnangul ei saa aga kahte liigat võrrelda – mängude stiil ja olemus on neis lihtsalt niivõrd erinev.

 

«Esiliigas oleme meie need, kes dikteerivad mängu tempot, ning paljude vastaste peamine taktika seisneb selles, et kaitses istutakse kolmepunkti joonest seespool,» selgitas Visnapuu.

 

Vanematest meestest koosnevatele meeskondadele omane mängustiil eeldab vastastelt head mängu lugemist ja stabiilset viset – mängulisi detaile, millega noored tavaliselt veel ei hiilga.

 

«Meistriliigas sunnitakse aga mängijaid võtma vastu otsuseid hoopis teises tempos ning ühtegi puhkehetke ei saa endale platsil lubada,» lisas Visnapuu ja tõdes, et esiliigas mängimine on mõneti ebamugavam ning see võib jätta noortele tõelisest meeste mängust vale ettekujutuse.

 

*       *       *

Eesti mõistes kõrgemas seltskonnas peetud kohtumised on näidanud, et Audentesest võiks mõned noored pallurid liikuda rahuliku südamega ka mõnda teise meistriliiga meeskonda. Tõsi, nende seas pole nii säravat tähte, kes lööks jalaga ukse lahti ja pääseks kohe algviiskusse, kuid vahetusmeeste rotatsiooni mahtujaid oleks küll.

 

«Siim-Markus Postiga (pildil) on paljud vastased hädas ning tema vastu on kaitses spetsiaalselt mängitud,» tõstis treener esile Ida-Virumaalt pärit tagamängijat. Post on teeninud meistriliigas keskmiselt 26 mänguminutit ja toonud selle ajaga 15 punkti. Tulemuslikkuselt on ta selgelt oma meeskonna parim.

 

Samas on Visnapuul kahju, et mõned mängijad pole saanud end piisavalt või üldsegi näidata. Näiteks 12. klassis õppiv sihvakas ääremängija Maik-Kalev Kotsar pidi vigastuse tõttu jätma vahele terve hooaja, samuti lõpuklassis käiv Ivo-Van Tamm on teinud kaasa kõigest kuues kohtumises.

 

*       *       *

«Üldiselt meil süsteem toimib, kuid alati on võimalik asju paremini sättida,» nentis Visnapuu. «Lisaks Audenteses harjutamisele ja mängimisele aitavad poisid oma koduklubisid noortesarjades ja ka Euroopa liigas ning mängud kipuvad kattuma.» Just kõiksugu muude mängude tõttu on Visnapuu saanud soovitust vähem kasutada Tamme ja perspektiivikaks peetavat Madis Soodlat.

 

Samas pole Visnapuu pidanud mängijate puuduse pärast muretsema. Meeskonna nimekirja on kantud kõik 24 Audenteses õppivat korvpallurit, kellest 22 on saanud meistriliigas vähemalt ühe võimaluse. Välja kujunes ka kindel tuumik, kes on saanud teistest rohkem mänguminuteid.

 

«Arvestades haigusi, vigastusi ja koduklubide juures viibimisi oleme saanud mängule koguda alati antud hetkel vabadest mängijatest parimad,» rääkis Visnapuu. «Samas pole väga suurt vahet, kes on meeskonnas üheksas kuni kaheteistkümnes mängija, ja see võimaldas anda kõigile oma võimaluse.»

 

Lisaks Postile on enim silma paistnud Viimsist sirgunud Karl-Robin Jürjens, avalikkusele on suurt huvi pakkunud endiste tippmängijate poegade, 17-aastase Ron-Arnar Pehka ja alles 15-aastase Kristjan Kullamäe tegutsemine.

 

*       *       *

Visnapuu avaldas lootust, et meistriliiga projekt ei piirdu ühe aastaga, kuid nentis, et järgmise hooaja plaane pole veel arutatud. Tegelikult pole selge seegi, kes uuel hooajal Audenteses poisse treenivad, sest Visnapuu ja teise treeneri Rauno Pehka tööleping saab selle õppeaastaga läbi.

 

«Tuleviku kohta ei oska ma veel midagi ütelda – ma ei tea isegi seda, kas treenerite kohale kuulutatakse konkurss,» nentis Visnapuu.

 

Korvpalliliidu peasekretär Keio Kuhi rääkis, et üldiselt ollakse hooajaga rahul, kuid sügavam analüüs ootab alles ees. Samas andis ta mõista, et projekti lõppemist pole ilmselt karta. Õhus olevat võimalus, et Audentese seltskond lüüakse pooleks: üks seltskond keskendub meistriliiga, teine aga esiliiga mängudele. Lahtine on ka see, mis saab Audentese kooli lõpetavatest poistest – neid on koguni kaheksa.

 

«Mõne juba kooli lõpetanud mängija kaasamisest oli juttu ka tänavuse hooaja eel. Samas teame, et peale on tulemas ka uued ja väga huvitavad poisid,» lausus Kuhi.

 

Sulge

Ülekanded

   
Sulge

Eesti - Saksamaa