Ramirent Elme Metall Škoda Alexela Spalding G4S REFLEKS
Parimaks meheks väljakul oli oodatult Lauri Markkanen

VIISAKAD NUMBRID. Korralik teine poolaeg tähendas siiski 76:95 kaotust Soomele

25.06.2018

Teises ning ühtlasi viimases suvises kontrollmängus kaotas Eesti korvpallikoondis täna Helsingis parimas koosseisus mänginud Soomele 76:95 (24:43). 20-punktise kaotuse vundament laoti paraku esimese poolajaga.

Teisel poolajal muutus Eesti rünnak rõõmsamaks. Asjad hakkasid õnnestuma, paari Vene ja Kitsingu korviga leiti vajalik enesekindlus ning mängupilt muutus loogilisemaks. Esimese poolaja krambist hakati vabanema, kuid samas muutus paranenud rünnakuga lahtisemaks kaitse.

Ometi, summa summarum – pigem süstib paranenud rünnak suuremat optimismi kui teeks seda kinnise, parema kaitse pealt teenitud 56:73 kaotus. Näiteks. Teisel poolajal kogutud 52 punkti annab mõneti lootust. Silmas pidades reedest MM-kvalifikatsioonimängu Suurbritanniaga võõrsil.

Alustasime koosseisus Dorbek, Nurger, Raieste, Veideman, Vene. Eesti jäi kohtumises 0:12 taha. Kotsari ja Vene korvidest saime siiski mängu – 6:12. Paraku hea hoog rauges, mitmed väljateenitud võimalused jäid realiseerimata, samas kui vastaspoolel kogusid mehiselt punkte pikad ääred Alexander Madsen ja Lauri Markkanen. Mängu ohjas ilusti Jamar Wilson.

Probleeme oli sööduliinides, pallid ei jõudnud kohale. Tulemuseks rida pallikaotusi. Võitlusolukordades 80 % jäi pall Soomele. Rünnakul tekkis avapoolajal üle poolte korra peataolek, sest Soome ei lasknud meie lühikestel, kes olid vahepeal palli ära andnud, seda enam tagasi saada. Korvisaamine muutus higiseks tööks, mis ei tahtnud õnnestuda.

Tulemus 20 min järel 43:24 Soomele. Eesti tabas väljakult vaid 27st 9 ehk 33 %. Alla jäädi kõigis elementides. Soome teenis Eesti pallikaotustest 12, meie vastavalt 2 pt; kiired Soome kasuks 10-2. Meie vabavisked 6st 2.

*       *       *

Teine poolaeg algas lootustandvamalt. Vene mitmest, Veidemani vabavisetest ja Kullamäe kahesest oli seis meie poolt vaadates 36:51. Siis tegi aga Markkanen järjest viis silma. Edasi oligi nii, et Eesti suutis paar korda 14-15 silma peale, kuid tugevam meeskond käristas vahe taas turvaliselt 20-22 punktile.

Kuid siiski, Eesti sai lihtsamaid punkte. Ning ometigi oli lisaks Kristian Kullamäe heale minekule (tabas viimaks ka stabiilselt vabaviskeid) seekord suur abi kogenenumate meeste (Vene, Kitsing) korralikust viskepäevast.

Kõige parem hetk Eesti jaoks oli 33. minut, mil Nurger tõstis kaks silma ning Kullamäe põrutas seejärel kaugelt – seis 58:72. Koponen ja Salin aga kasvatasid taas vahe suuremaks. Soome domineeris selgelt mängu, laskmata Eestil hoogu päriselt üles saada. Soome kodutöö oli hästi tehtud ning Eestit takistati, tõkestati õigete vahenditega.

Lõpuks nagu öeldud, jäi vahe Eesti poolt vaadates küllalt soliidne. Kaotasime 76:95. Ka muus statistikas ei olnud mäekõrgusi vahesid. Veel rohkem oleks soovinud näha enese kehtestamist, kompromissitust võitlust lahtiste pallide, isu ründelauas, tahet individuaalselt asju lahendada, teravust rünnakul.

Soome oli lauas parem 35-29 (Markkanen 12 lp), korvisöödud väljakuperemeestele 25-16, pallikaotusi Soomel 16, meil 20 (liiga-liiga palju!). Kahepunktivisked Soome kasuks 61 vs 48 %, kolmesed Eesti kasuks 44 vs 41 %, vabavisked Soome kasuks 73 vs 71 %.

Veel huvitavaid numbreid: vastase pallikaotustest teenis Soome 26, Eesti 8 pt (teisel poolajal seega 8), kiirrünnakud Soome kasuks 27 vs 18 pt (teine poolaeg 17-16), pink tõi Eestile 48, Soomele 44 pt. Kuid meil oli ka algkoosseisus kolm muutust võrreldes eelmise mänguga.

Võitjate kasuks tõi Lauri Markkanen pealt 26 minutiga 23 pt, 12 lp. Sasu Salin kogus 11+4+3, Alexander Madsen 11+5+2, Jamar Wilson 11+4 rs, Matti Nuutinen 9 pt, Petteri Koponen 8+2+5, Mikael Jantunen 7+3 lp.

Eesti poolel oli pilt järgmine: visketabavuses ümbersünni teinud Siim-Sander Vene 17+3+2 (11/7), Kristjan Kitsing 16 pt (6/4), Kristian Kullamäe 14 pt (6/4), Maik-Kalev Kotsar 7+4+3, Rait-Riivo Laane 7 pt, Rain Veideman 5+2+4, Rauno Nurger 4+4 lp, Kaspar Treier 2+4+1, Sander Raieste 2+3+1.

Lauri Markkanen Postimehele (Karl Rinaldo): „Ausalt öeldes me ei keskendunud seekord nii palju Eesti mängijatele, vaid oma esitusele. Aga Eesti noored on tublid, seda oli näha. Läheb lihtsalt veidi aega, kuni nad suure mänguga kohanevad.”

Ta jätkas: „Meie mängus oli täna päris palju otsimist. Saame veel palju paremini mängida. Rünnakul pidanuks täna 100 punkti täis viskama, aga ka kaitses on palju arenguruumi.”

Maik-Kalev Kotsar Postimehele (kattis Markkaneni, teenis ka viis viga): „Markkanen on hea mängija, aga polnud midagi liiga erilist. Ta tegi oma ära, kuid minu vastu liigselt ei tulnud tegema.”

Ta lisas: „Täna olin kindlasti rahulikum kui eelmises mängus. Esimeses mängus sain olukordades üle mõelda. Eks viskan täpselt nii palju nagu lubatakse. Täna jäid tagamehed isegi kohati vabamaks, aga ei pannud kaugviskeid ära. Pole neid kogemusi veel, et rahulikult oma mängu edasi mängida ja mitte kiirustades kolmeseid võtta, et mängu päästa.”

Tiit Sokk Postimehele: «Meil olid alguses pinged peal. Meie jaoks on uus olukord, mängime suures saalis ja vastas on nimekad mängijad. Esimesel poolajal olime ise pehmed. Teisel poolajal olime energilisemad, avaldasime üle välja survet, mis mängu parandas. Surve on kindlasti noore meeskonna võti. Kahest mängust jäi selgelt väheks. Uue tiimiga on niimoodi keeruline, arusaama veel pole, mis parim koosseis on, kuid vähe selgemaks ehk asi sai.»

Neli päeva enne tähtsat MM-tsükli mängu Suurbritanniaga on Eesti koondise treeneristaabil mõtteainet ehk rohkem kui kunagi varem. Väikeste liialdustega, ent siiski.