Elme Metall Ramirent Škoda Alexela OlyBet Spalding G4S REFLEKS
Marko Parkonen (Foto: Fiba.com)

Marko Parkonen: Eesti tüdrukute korvpalli eliit peaks Audenteses treenima

19.12.2018

Audentese Spordigümnaasiumis on neidude osakonda juhtimas sihikindel ja nõudlik treener Marko Parkonen, kelle eesmärk on panna spordikooli süsteem paremini toimima, et rohkem tüdrukuid jääksid korvpalli juurde ning sooviksid pürgida järgmisele tasemele.

Novembri teises pooles tuli uudis, et viimast aastat Audenteses keskkoolipingis õppiv 18-aastane tagamängija Johanna-Eliise Teder allkirjastas kokkuleppe San Francisco ülikooliga, kuhu ta järgmisel hooajal õppima ja korvpalli mängima siirdub. Korvpall24.ee portaal küsis Parkonenilt konkreetselt ka Tederi ja teda ootava tuleviku kohta.

Kui palju oli Sinu käsi mängus Johanna-Eliise Tederi ülikoolivalikul?

Mitte eriti, kuna tema endaga võeti ühendust. Ta küll ütles mulle ja koos vaatasime üle, kas oleks mingeid võimalusi veel, aga San Francisco tahtis otsust üsna kiiresti. Suvel tuli pakkumine, septembris käis ta seal kohal ning me arutasime läbi – rohkem midagi polnudki. Plussiks oli, et treener (Molly Goodenbour – toim.) ise rääkis temaga ja seal tiimis on palju Euroopa mängijaid. Ma suhtlesin treeneriga ka ise ja küsisin mängustiili kohta ning millisena nad seal Johannal rolli näevad.

Mis sa treeneriga suhtlemisel teada said? Mis mängustiili San Francisco viljeleb ja mis tasemel naiskond on?

Keeruline on USA ülikoolide taset hinnata. Kui see variant tekkis, siis ma vaatasin nende eelmise hooaja statistikat ja kui palju keegi mänguminuteid sai jne. Neil peaks mängujuht kooli lõpetama ning nad näevad Johannas tema asendajat. Mul tekkis treenerile küsimus, kas ühe mängujuhiga saadaksegi mängitud ning Teder saab ilma konkurentsita endale 40 minutit igas mängus? See lükati muidugi ümber, aga temas nähakse potentsiaalset esiviisikumängijat. Treeneri sõnul töötatakse selle nimel, et kõik suudaks mängida 2-3 erinevat positsiooni nii rünnakul kui kaitses. Rünnakul tahetakse mängida võimalikult kiirelt ja esikohal on palli liigutamine. Rünnak on neil ehitatud üles individuaalsetele oskustele ja 1-1 teravusele. Mõned kiired set play’d on, aga pole nii, et 40 minutit taoksid ainult liikumisi.