Ramirent Elme Metall Škoda PAF Alexela Spalding G4S REFLEKS
Peasponsor
Aivar Kuusmaa. Foto: Siim Semiskar.

Kuusmaa U20 koondisest: oleme Euroopa meistrivõistlusteks vaimselt ja füüsiliselt valmis

06.07.2019

Eesti noormeeste U20 koondis valmistub 12.-21. juulini Portugalis Matosinhosel toimuvaks Euroopa meistrivõistluste B-divisjoni finaalturniiriks. Reedel võideti Audentese Spordikeskuses peetud maavõistlusmängus A-divisjoni meeskond Läti numbritega 83:64.

Lätlastega kohtutakse ka laupäeval, kui kell 16:00 minnakse vastamisi Paikuse Spordikeskuses. Uurisime peatreener Aivar Kuusmaalt, millises seisus koondis on ja milliste eesmärkidega minnakse vastu EM-ile. 

 

Aivar, mis seisus Eesti U20 koondis täna on?

 

Ütleme nii, et Kristian Kullamäe on koondisega teinud neli päeva kaasa ja viiendal oli mäng. Matthias Tass liitus eile ja võib-olla ma natuke pingutasin üle tema mänguajaga. Ikkagi lennusõit USA-st ja kõik muu. Praegu ei tea, mis seisus tema selg on (Tass siirdus neljandal veerandil seljamurega pingile, toim.). Kirill Koršunovil vist põlvega midagi hullu pole. Võistkonna seisu mõttes on erineva iseloomuga mängijaid. Mulle meeldib, et saame teatud meestega pallile survet avaldada. Rõhk on sellel, et kaitsemäng oleks agressiivne ja rünnak distsiplineeritud ning loov. Samas mitte 24 sekundi rünnak, vaid ikkagi kiirrünnak, transition offense ja set offense (kiired rünnakud ja positsioonirünnakud, toim), kus teatud kohtades tahame saada vabalt viskeid ning täna saime neid päris palju.

 

Uued mehed (Kullamäe ja Tass, toim) tulid ja kindlasti nemad tõstavad kvaliteeti. Kui keeruline on neid poole ettevalmistuse pealt mängujoonisesse lisada?

 

Matthias Tass ja Kristian Kullamäe on kaks väga kõrge korvpalli IQ-ga venda. Eilset treeningut oli lust vaadata, kus Matthias möllas ja 80% ulatuses on tal arusaam olemas, mida tahame positsioonidel 4-5. Meieni tuli info, et USA-s tahetakse teda rohkem nelja peale tuua ja paluti, et mängitaksimegi teda sellel positsioonil. Probleemi pole, siin on teised mängijad, kes olnud kolm nädalat kohal, aga pole ka veel kõike aru saanud.

 

Kas mängus Läti vastu oli midagi, millega rahule ei saanud jääda?

 

Kaitse poolelt oli meie eesmärk suunata nad vasakule, aga esimesel poolajal, kui nad 24 silma viskasid, siis vähemalt 40% punktidest tuli selle eksimuse pealt. Rääkisime sellest, et Läti pool on tugev just poolkiiretes ja lajatavad kaugviskeid ning me peaksime sundima neid mängima viis viie vastu. See on koht, kus võib-olla lasime jala sirgeks, kui nad tulid üle ja pandi paar kolmepunktiviset ära. Üldjoontes me ise surve alla väga palju ei jäänud. Nad pressisid küll, aga saime enda asjad üles võetud. Lihtsalt väljakul paiknemist ja ajastust tuleb parandada ning kindlasti valmis olla, et meid skauditakse - ehk meil peab olema ka variant B. Veel ei tulnud meil kohati välja maa-ala pressing – ei saanud õieti neid kohti üles. Laupäeval on mäng, siis kaks treeningut, Portugalis üks treening ja arvan, et oleme nii vaimselt kui füüsiliselt valmis seal mängima küll.

 

Kas võib öelda, et Sul on Eesti koondise treeneri jaoks eriline luksus, et kolm üsna head pikka, kes on mänguliselt mõneti ka erinevad?

 

Luksus oleks siis olnud, kui Henri Drell, Sander Raieste ja Kaspar Treier ka satsis olnuks. Ma ei välista, et sel juhul oleks põhiviisik olnud Kullamäe, Drell, Raieste, Treier ja Tass – mida sa veel tahad saada! Selles mõttes on aga hea meel et Tass tuli, kes annab rotatsiooni pikkuses juurde. Meil on kolm positsioon viiel olevat mängijat, Tassi saame lülitada nelja peale, Koršunov puhas neli ja siis agressiivset kaitset saab mängida lükates Märt Rosenthali nelja peale. Tean, et Rootsi koondis mängib ühe pikaga ning ülejäänud on neli tagameest. Nii oleks vaja, et Rosenthal on valmis nelja peal mängima.

 

Tundub, et lõpuosa 8-12 meest on küllaltki võrdsed. Hugo Erkmaa jäi täna haigusega pingile, tuli Indrek Sunelik ning tundus, et tegi päris hea mängu.

 

Sunelik USA koolist tulnuna rünnata oskab, aga tema kõige suurem miinus hetkel on, et ta on olla aasta noorem. Sama teema on ka Oliveriga (Suurorg, toim.), kelle saatsime ta varem võistkonna juurest minema. Ma ei välista, et ta võinuks ka 12 hulka pääseda, aga arvestades tema tulevikku, siis läks ta praegu keha ehitama. Hea näide on Robin Kivi, kes eelmine aasta loobus kõikidest koondistest, ehitas keha ja ta on praegu mul ikka väga vajalik mees kaitse poolelt, kes annab pallile väga head survet.

 

Milliste eesmärkidega Portugali sõidate?

 

Siseinfo põhjal on meie alagrupo mustad lambad Kosovo ja Armeenia, kellest ei tea midagi. Gruusia tõenäoliselt oma NBA mehega ei tule. Rootsil on kolm musta tagaliinis, kes on kiire võistkond vastupidiselt Hollandile, kes on pikk ja tugev. Eks need kaks mängu otsustavad, kas lähme alagrupist edasi. Muidugi on eesmärk edasi saada ja tõenäoliselt oleks järgmiseks vastaseks korraldajariik Portugal või Belgia, kes on mõlemad selles vanuseklassis suhteliselt ühtlased ja tugevad. Teisel pool on Venemaa ja Soome ning ega midagi lihtsat pole. Korvpallitase on niivõrd ühtlane: kui Läti mängib A-divisjonis, siis viimase mängu põhjal võiks Läti olla B-divisjonis ja keegi teine A-s.

 

Millise pildi taseme mõttes Läti koondis täna (reedel, toim) ette manas?

 

Lätil on osad vennad puudu, kes on hetkel U19 maailmameistrivõistlustel ja mõned alles liitusid, kes pole ühtegi kontrollmängu teinud. Üldjoontes mängib Läti mingi taseme välja, aga ma arvan, et meie aastakäik on selles vanuses parem kui kõik paremad kokku tulevad. 

 

 
Sulge

Ülekanded