Ramirent Elme Metall Škoda PAF Alexela Spalding G4S REFLEKS
Rain Veideman embamas mängu kangelast Kristian Kullamäed. Foto: FIBA.com

Ülevaade: Kullamäe viskekontsert tõi Eestile Makedoonia karukoopast võimsa võidu

20.02.2020

Eesti meeste korvpalli rahvuskoondis alustas uue peatreeneri Jukka Toijala juhendamisel 2021. aasta EM-valiksarja võidukalt kui võõral väljakul alistati Põhja-Makedoonia 81:72.

Skopje, Põhja-Makedoonia

Eesti alustas viisikuga Kullamäe, Dorbek, Kitsing, Vene ja Jõesaar. Dorbeku möödaviske järel avas kaare tagant mängukoori Kullamäe. Eesti rünnakuid saatis pidevalt tugev vilekoor. Pärast mitmeid ebaõnnestunud rünnakuid tabas Kullamäe teise kolmese järjest ja eestlased asusid 6:0 juhtima. Makedoonia vastas sellele aga kiire 5:0 vahespurdiga. Võitluslik avaveerand lõppes Eesti 20:18 juhtimisel, eduseisu ei andnud meie mehed käest kordagi.

Teist mänguperioodi alustas 2+1 rünnakuga Sander Raieste (23:18). Seejärel keerutas korvi alt kaks ära Vene ja Eesti haaras taas seitsmepunktilise eduseisus (25:18). Hermeti raske kahene viis sinisärgid ette üheksaga (27:18) ja vastaste peatreener Aleksandar Todorev oli sunnitud esimeste korda aja maha võtma. Makedoonlased ei suutnud rünnakul rütmi leida ja Hermeti järjekordne kahene kasvatas Eesti edu juba 11 punkti peale (29:18).

Drell tegi joonelt kaks silma juurde ja vastaste poolelt oli tunda närvilisust – ründeviga ja pall taas Eestile. Punasärkide kolmesele vastas Drell poolkiirest omakorda kaugviskega ja saal jäi vaikseks (34:21). Kapten Vene raske kaugvise kolm minutit enne poolaega viis Jukka Toijala hoolealused ette juba 16 punktiga (38:22) ja laulujoru tõmbasid üles ka kohale sõitnud paarkümmend Eesti korvpallifänni. Makedoonia oli rünnakul endiselt hädas ja Kullamäe karistas vastaste eksimuse teisel pool tabava kolmesega. Veerandi lõpp kuulus täielikult eestlastele ja riietusruumidesse siirduti meie meeste 45:23 eduseisus. Kullamäelt poolajaks 12 silma, Vene lisas 8 ning Drelli, Hermeti ja Nurgeri kontosse kirjutati 6 punkti. Viimaselt ka 6 lauapalli. Eestile kontrollis esimesel poolajal lauavõitlust 20-12, meie kahepunktivisete visketabavus oli 61%, vastastel 45.

Teist poolaega alustasid sinisärgid viisikuga Kullamäe, Vene, Dorbek, Nurger ja Jõesaar. Makedoonia koondise kapten Vojdan Stojanovski suutis eestlaste mängurütmi lõhkuda ning väljakuperemehed suutsid kahe ja poole minutiga vahe 15-punktiliseks vähendada (50:35). Toijala võttis esimest korda aja maha. Eesti kaotas pärast mõtlemisaega aga palli ja Shane Wittingtoni vabavisked tõid Makedoonia 13 punkti kaugusele (50:37). Vastaste spurdile tegi lõpu Kitsingu tabav kolmene (53:39). Kodumeeskond sai marulise toetuse saatel oma mängu käima ning viis minutit enne kolmanda mänguperioodi lõppu oli vahe 10 – 53:43. Kullamäe tegi kahel rünnakul järjest teravust, Kitsing meelitas kaare tagant vea ja tabas kolmest kaks – Eesti juhtis taas 15-ga (58:43). Otsustavale neljandikule mindi vastu Eesti 60:46 eduseisus.

Vanameister Vojdan Stojanovski vedamisel tuli Makedoonia 8 minutit enne normaalaja lõppu uuesti kümne punkti kaugusele. Eestlastel oli Vene kolmese näol vastus olemas, kuid Whittingtoni 2+1 jättis vahe kümnele (68:58). Pärast noore tagamängija Dmitrijevikji kahte järjestikust korvi oli vahe taas alla kümne (70:62), kuid teisel pool vastas esmalt Kullamäe ja siis Vene (74:62). Kui kolm minutit jäi minna vajutas Kullamäe järjekordse kolmese ja sinna otsa kahese ning viis sinisärgid ette 13 punktiga – 79:66. Mängida jäi alla kahe minuti. Stojanovski põrutas 40 sekundit enne lõpuvilet veel ühe kolmese, mis tõi Makedoonia seitsme punkti kaugusele (79:72). Läbi ei olnud veel midagi. Kullamäe sai lõpusekunditel veel kaks juurde ja Eesti võttis veenva 81:72 võidu.

Viis kaugviset tabanud Kullamäe arvele kogunes lõpuks võimsad 31 punkti, 3 lauapalli ja 5 resultatiivset söötu. Siim-Sander Vene arvele jäi 16 punkti ja 4 lauapalli, Kregor Hermet lisas 8 ja Kristjan Kitsing 7 silma.

Vastaste parimaks kerkis meeskonna kapten Vojdan Stojanovski 26 punktiga. Shane Whittington ja Nenad Dimitrijevikj lisasid kumbki 15 silma.

Eesti koondis peab järgmise EM-valikmängu juba 23. veebruaril, kui Saku Suurhallis minnakse vastamisi Itaalia rahvusmeeskonnaga. Alagruppi kuulub veel ka Venemaa, kes jäi Itaaliale võõrsil alla 64:83. Kuigi hetkel on piletid Piletilevist otsa saanud, siis paanikaks pole põhjust, sest homme tulevad müüki lisapääsmed.