Ramirent Elme Metall Škoda PAF Alexela Spalding G4S REFLEKS
Itaalia koondis. Foto: FIBA:com

Kurjakuulutavalt ühtlases Itaalia koondises on suurepärased kaugviskajad

23.02.2020

Eesti meeste korvpallikoondis mängib 2021. aasta EM-valiksarjas B-alagrupis koos Venemaa, Põhja-Makedoonia ja Itaaliaga. Jukka Toijala hoolealused alustasid kvalifikatsiooni võidukalt Põhja-Makedoonia vastu ja täna, 23. veebruaril võetakse Saku Suurhallis täismaja eest vastu Itaalia, kes on meie grupi jokker, kuna neil on finaalturniiri ühe korraldajana pääse juba taskus ning seetõttu mängitakse noore ja põneva eksperimentaalkoosseisuga.

Läbi aegade kahel korral Euroopa meistriks kroonitud ning neljal korral EM-ilt nii hõbeda kui pronksi teeninud itaallaste tüüri juures on 66-aastane Romeo Sacchetti, kes mängijana võitis 1980. aasta Moskva olümpiamängudel hõbemedali ning krooniti koos koondisekaaslastega 1983. aastal Euroopa meistriks. Itaalia koondise peatreeneriks kerkis ta 2017. aastal ning samal aastal alustas mees ka Vanoli Basketi klubi eesotsas.

Legendaarselt Ettore Messinalt koondise juhendamise üle võtnud Sacchetti koosseis mängudeks Venemaa ja Eesti vastu on väga põnev, kui ühtegi üle 28-aastast mängumeest 12-mehelisest nimekirjast ei leia. Sisuliselt mängitakse üksnes koduliiga palluritega, kui ainus välismaalt koondisesse võetud mängija on Madridi Reali süsteemi kuuluv 16-aastane mängujuht Matteo Spagnolo.

Vanimate meestena peavad koondise kõige kogenenumate au üleval hoidma 28-aastased Filippo Baldi Rossi ja Giampaolo Ricci (mõlemad Bologna Virtus) ning Michele Vitali (Sassari Dinamo).

Bologna klubi on hetkel Itaalia kõrgliigat juhtimas ja kahest eelpool mainitud mehest suurem roll on täita 201 cm pikkusel suurel äärel Riccil, kes tänavu kogunud 20 liigamänguga keskmiselt 23,8 minutit, 9,2 punkti, 4,9 lauapalli ja 1,9 resultatiivset söötu. Sama positsiooni täitva 207 cm pikkuse Baldi Rossi nime taha on kirjutatud 13,9 minutit, 4,5 punkti ja 3,2 lauapalli.

196 cm pikkune viskav tagamees Michele Vitali on liigas teist positsiooni hoidva Sassari põhiviisiklane, kelle keskmised numbrid on seni 20 kohtumisega olnud 25,4 minutit, 11,7 punkti, 3,2 lauapalli ja 2,3 söötu. Kolmestel on see mees väga valusa käega, kui rõnga on läbinud 81-st viskest koguni 42 ehk napilt üle 50-protsendi. Sassari tagaliinist tuleb koondisesse ka 24-aastane ja 184 cm pikkune mängujuht Marco Spissu, kes tänavusel hooajal kogunud keskmiselt 26 minutit, 9 punkti, 3,7 lauapalli ja 3,6 söötu. Ka tema on väga kõva snaiper: kolmesed 37/78 ehk 47,4%..

Peatreener Sacchetti toob ühe terava mängumehe ka oma koduklubist Vanoli Basketist, kui koondise särgi tõmbab selga 185 cm pikkune mängujuht Michele Ruzzier. Seni 17 esitust kirja saanud 26-aastane pallur on tänavu kogunud keskmiselt 26,6 minutiga 9,5 punkti ja 3,1 söötu. Vanolist liitub ka 22-aastane ja 203 cm pikkune ääremängija Nicola Akele, kelle numbrilised näitajad klubi eest on 7,6 punkti ja 4,2 lauapalli.

Väikese ääre positsioonile on Itaalial panna väga heal tasemel noor mängumees Simone Fontecchio. Oma koduklubis Reggio Emilias saab 24-aastane ja 203 cm pikkune pallur platsil olla keskmiselt 25,2 minutit ja on tänavu kogunud selle ajaga 11 punkti ja 4 lauapalli. Mees on ka väga korralik kaugviskaja, kui 88-st kolmesest on läbi rõnga sopsanud 39, mis annab tabavusprotsendiks 44,3%.

Keskmängijatest paistab esimese hooga kõige enam silma 25-aastane ja 208 cm pikkune Amedeo Tessitori, kes Treviso Basketi särgis tänavu mänginud 21 liigamängus keskmiselt 18,7 minutit ning toonud 8,1 punkti ja 4,6 lauapalli.

Vareses mängival Eesti koondislasel Siim-Sander Venel saab 23. veebruaril Saku Suurhallis veidi äratundmisrõõmu, sest Itaalia rivistusse kuulub ka 25-aastane meeskonnakaaslane Matteo Tambone. 191 cm pikkune tagamees on vareses täitmas varumehe ülesandeid ja seni kogunud keskmiselt 19,3 minutit, 7 punkti, 2,7 lauapalli ja 1,7 söötu.

Kuigi eelmisel aastal MM-finaalturniiril 10. koha saanud Itaalia koondisest on nimekirjas vaid üks mees - Amedeo Tessitori -, siis talenti noores Itaalia koosseisus on. Avamängus Venemaa vastu (83:64) olid pastasõprade resultatiivsemad Ricci 19, Vitali 15 ning Fontecchio ja Spisu 10 silmaga. Viimaselt ka 10 lauapalli.

Kohtumine Saku Suurhallis algab kell 19:00, otseülekannet näeb TV6 vahendusel. Mängu kommenteerivad alati tasemel Kalev Kruus ja Gert Kullamäe.