Ramirent Elme Metall Škoda PAF Alexela Spalding G4S REFLEKS
Sander Raieste ja Kristjan Kitsing. Foto: Hendrik Osula.

Ülevaade: täismaja ees mänginud Eesti koondis kaotas tasavägises mängus Itaaliale

23.02.2020

Eesti meestekorvpallikoondis kaotas 2021. aasta EM-valiksarjas Itaaliale 81:87. Vaatamata allajäämisele näitasid Jukka Toijala hoole alused võitluslikku mängu ja pakkusid enam kui 5000-pealisele publikule vinge elamuse.

Eesti alustas koosseisus Raieste, Vene, Jõesaar, Kitsing, Kullamäe. Pall mängiti esimesel rünnakul Kitsingule, kes põrutas kohe kolmese. Järgmisel rünnakul jätkas samas rütmis Raieste ja Eesti läks täismaja ees 6:0 juhtima. Itaalia vastas omakorda kaare tagant ja teenis meie luhtunud rünnaku järel vabavisked, mille realiseeris Amedeo Tessitori. Jõesaar tegi korvi alt seisuks 8:5, kuid Vitali vastas kolmesega ja seis oli tasa (8:8). Vene keeras korvi alt hästi ära ja viis sinisärgid taas kahega ette – 10:8. Itaalia näitas tugevat kaitset ning jõudis kolm ja pool minutit enne veerandi lõppu viigini (12:12). Eesti sai korraks neljaga ette, kuid vastased jõudsid kiirelt järgi. Seisult 18:18 mindi hingetõmbepausile.

Eesti alustas teist veerandit Veidemani ja Kitsingu kiirete korvidega. Vastased eksisid rünnakul ja Vene kolmene viis kodumeeskonna ette seitsmega – 25:18. Drelli hea kaitsemäng päädis vastaste ründeveaga, mille karistas kolmesega ära Kitsing. 28:18 Eestile. Drelli kolmene Eesti järgmisel rünnakul tõi seisuks 31: 20 ja publik elavnes veelgi. Michele Vitali tabava kolmese järel võttis eestlaste peatreener Jukka Toijala minutilise mõtlemisaja. Pärast timeouti tegi taas oma ära Kitsing – kolmene veaga ja vabvavise ka sisse (35:23). Itaalia vastas kahe kiire korviga, kuid Kullamäe üks ja Kitsingu kaks tabavat vabaviset kasvatasid vahe taas kümnele (38:28). Kullamäe läks kaare tagant kuumaks, tabades kaks kaugviset järjest ja sinisärgid rebisid ette 44:30. Veerandi lõpp oli tugevam vastastel – pikale pausile mindi väljakuperemeeste 47:41 juhtimisel. Kitsingult meie parimana poolajaks 14 silma.

Kullamäe sopsas teise poolaja alustuseks kolmese viis Eesti kodusaalis ette 50:41 Itaalia vastas kahe korviga ja vähendas vahe viiele (50:45). Kui kolmandast veerandist oli mängitud neli minutit jõudis Itaalia taas viigini (52:52). Kitsing vastas pärast minutilist mõtteaega kolmanda kolmesega, kuid itaallased vastasid samuti kaugviskega (55:55). Vene upitas palli sisse ja eestlased olid taas peal 57:55. Publiku vaigistas aga kauge kahesega Nikola Akele (57:57). Viimasele neljandikule mindi vastu Eesti 61:59 juhtimisel.

Neljandat mänguperioodi hakul tegid vastased kolm kiiret korvi ja rebisid neljaga ette (61:65). Kullamäe tegi pukist kaks ära ja vähendas vahe kahele (63:65). Ricci vastas kolmsega ja vahe oli viis (63:68). Vitali tõi vabaviskejoonelt kaks juurde ja vahe kärises seitsmele (63:70). Vene korjas ründelauast palli ja tõi korvi alt Eesti taas viie punkti kaugusel (65:70). Fontecchino vastas omakorda pealtpanekuga (65:72). Vitali kolmene viis vastased ette juba kümnega, mängida jäi pisut üle kolme ja poole minuti. Eesti seis hakkas muutuma raskeks. Vene kolmene leevendas pisut seisu, kui vahe oli endiselt seitse.  Õnneks saadi kaitses pall kätte ja Kitsing teenis kaks vabaviset, tabades mõlemad (70:75) Ricci vastas aga kohe valusa kolmesega (70:78) ja see järel tabasid järjest kaugvisked Vene ja Ricci (73:81). Spissu tabavate vabavisete järel tabas kaks järjestikust viset ja vabaviske Kullamäe ning tõi sinisärgid viie punkti kaugusele (77:83). Keskpositsioonil jäi vabaks vastaste Akele, kes otsustaval hetkel ei eksinud (78:85). Kitsing tabas veel kaare tagant viienda kaugviske, kuid lähemale enam rebida ei õnnestunud.

Kitsing kogus eestlaste parimana lõpuks 22 punkti ja kolm lauapalli. Kapten Siim-Sander Vene lisas 21 silma, 5 lauapalli ja 2 resultatiivset söötu. Hea mängu tegi taaskord ka Kristian Kullamäe, kes sai kirja 17 punkti, 6 korvisöötu ja 2 lauapalli. Koondise debüüdi teinud Kerr Kriisa kogus 18 mänguminutiga 5 resultatiivset söötu ning näitas soliidset mängu.

Itaalia suurimaks korvikütiks kerkis 22 punktiga koondise kapten Michele Vitali. 18 silma lisas Giampaolo Ricci ja 10 punkti peale jäi Filippo Rossi.

Järgmise EM-valikmängu peab Eesti koondis 27. novembril kodusaalis Venemaa vastu. Kolm päeva hiljem, 30. veebruaril, võõrustatakse Saku Suurhallis  Põhja-Makedooniat.

Teises B-alagrupi mängus võitis Venemaa Põhja-Makedooniat 77:67.