Ramirent Škoda PAF Alexela G4S REFLEKS
Peasponsor
Foto: Andres Putting, Eesti Päevaleht/Delfi

Sünnipäevalaps Sergei Babenko tõi Tallinna Kalevisse korvialust jõudu

19.09.2021

 

1991. aastal viimaseks NSV Liidu korvpallimeistriks kroonitud Tallinna Kalevi meeskonna keskmängijal Sergei Babenkol täitub 19. septembril 60 aastat.
30 aasta tagusel fotol rõõmustavad parimas eas korvpallurid, nende seas Babenko. Viis aastat tagasi, kui Kalevi suurvõidust möödus 25 aastat, rääkis tänane juubilar intervjuus Eesti Päevalehele: "Hooaja alguses ei rääkinud keegi eesmärgist, et läheme esikohta võitma. Meistrivõistluste käigus koostöö paranes ja äkki tekkis reaalne võimalus võita medal."
 
Olümpiavõitja Tiit Sokk iseloomustas meeskonna trumpe: "Tollal oli Kalevis teravuste loojaid palju. Samuti leidus viskemehi ja ründajaid. Väga hästi klappis koostöö Babenkoga, kes valis oskuslikult kohta ja saatis üles hüppamatagi palle korve." (Raamat, 2015: Jaak Salumets. Muutumised.)
 
1993. aasta suvel heitles Eesti koondis Poolas Wroclawis õiguse eest osaleda Euroopa meistrivõistluste finaalturniiril, Babenko tuli välisklubist. Meeskond moodustas ühtse löögirusika, eemale jäi pärast hooaega Ateena Panathinaikoses Tiit Sokk, uustulnuk oli 18-aastane Martin Müürsepp. EM-il Saksamaal saavutati kuues koht. Üks võtmetegijaid oli Babenko, kes alagrupiturniiri võidukas avamängus Saksamaa üle viskas 23 punkti.
 
Abitreener Riho Sooniku sõnul hinnati Babenko rolli kõrgelt: "Sergeil oli maailmaklassi tase. Ta vedas meeskonda, ilma temata poleks saanud tagamehed nii hästi tulistada. Hüpata palju ei saanud, aga mängis targalt. Sisse-välja söötmine, kontrollisime lauavõitlust."
 
LIITUS KALEVIGA PÄRAST RASKET VIGASTUST
 
1987. aastal teenis Babenko NSV Liidu koondisega Kreekas Euroopa meistritiili. Pärast EM-i saadeti ta universiaadile Belgradisse.
 
"Jalg oli haige ja palusin puhkust, aga võistkonda oli vaja aidata," lausus Babenko. "Õppisin Habarovski raudteeinstituudis neljandal kursusel ja üliõpilaskorvpallureid sel tasemel eriti palju polnud. Jalavalu tundsin juba Habarovskis. Sageli mängisime asfaldil, jalatsid olid viletsad ja taastumisvõimalused kehvad. Noor organism oli tugev ja sain vigastusest jagu. Kuid ülekoormus kogu aeg kasvas."
 
Augustis sõitis Sergei koondisega turneele Austraaliasse, kus tal murdus Achilleuse kõõlus esimest korda. Operatsioon tehti Melbourne'is. Ta alustas taastusraviga, hoidus pinge tekitamisest paranevale jalale.
 
Babenko meenutas: "Aleksandr Gomelski (NSV Liidu koondise peatreener – toim) innustas takka: "Tööta edasi." Ilmselt kiirustasin mänguväljakule tagasitulekuga. Treeninglaagris Novogorskis murdus kõõlus teist korda. Kui teist traumat poleks juhtunud, oleks mul olnud reaalne šanss saada Souli olümpiale. Sel juhul poleks ma suure tõenäosusega sattunud Tallinna. Ma ei kahetse aga midagi, läks nagu läks, polegi ju nii halb."
 
Kaleviga liitus Babenko 1989. aasta oktoobris. Rašid Abeljanovi meeskonnast lahkumise järel vajati lisajõudu korvi alla. Siis võttis Babenko, kelle eluolu Leningradi Spartakis ei suudetud parandada, sõprade kaudu ühendust Kalevi treenerite Jaak Salumetsa ja Riho Soonikuga.
 
Babenko tundis heameelt, et teda, alles raskest jalavigastusest paranevat korvpallurit usaldati meeskonnas. Samas lahknesid publik ja ajakirjandus kahte leeri, osa leidsid, et tuleb mängida Eestis kasvatatud korvpalluritega, mitte välisjõudu sisse tuua.
 
Babenko: "Pärast esimest mängu Alma-Ata ASK vastu läksin spordihalli kõrvalukse juures Salumetsaga rääkima. "Jaak, sul on tekkinud minuga probleeme." Ta vastas: "Ära mõtlegi sellele!" Enne seda käisime Rihoga Moskvas NSV Liidu korvpalliföderatsioonis, kus vormistati mu üleminek ja Kalevilt nõuti üleminekutasu maksmist Spartakile. Tallinna jõudsime mõni tund enne matši."
 
Babenko sai ühetoalise korteri Lasnamäele. Korteriasju ajas Eesti Korvpalliföderatsiooni president Aadu Kana. Lähedased suhted tekkisid Sergeil doktor Roman Prussakoviga, kes aitas teda nii meedikuna kui ka inimesena. 
 
"Mulle meeldib väga Romaniga kalal käia. Hiiumaal, Saaremaal, Kasari ääres. Saartel on fantastiliselt ilusaid paiku, sealt olen saanud sügavaid elamusi. Saartel olles meenub sünnikoht Baikali ääres," rääkis ta 30 aastat tagasi pärast NSV Liidu meistriks tulekut ajakirjas Korvpall.

 

ISA EESKUJU JA MÕJU
 
Babenko on sündinud 19. septembril 1961 Burjaatias Ulan-Udes Baikali järve lähedal. Ta on lõpetanud Slavinski sõjaväeakadeemia lennunduse erialal, õppinud Vladivostoki tehnikainstituudis ja Habarovski raudteeinstituudis. 
 
"16-aastasena läksin Vladivastokki, kus mängisin Spartaki duubelkoosseisuga kõrgliigas. Treener suhtus minusse hästi ja õpetas põhitõdesid. Habarovskis sattusin meeste hulka ja omandasin keskmängija liikumisi. Jäin silma ja mind kutsuti Donetskisse," rääkis Babenko enda tõusmisest NSV Liidu keskmängijate paremikku.
 
Oluliselt mõjutas Sergeid isa, kes oli talle lapsepõlves väga tähtis inimene: "Ta oli Siberis ja Kaug-Idas parim keskmängija, kuigi oli tsentri jaoks lühike, vaid 192 sentimeetrit. Samas oli ta sitke. Kahjuks juhtus meie peres traagiline sündmus – isa hukkus mootorattaga sõites, olles vaid 42-aastane."
 

 

Sulge

Ülekanded

   
Sulge

ÕIGE FÄNN | 22/23