Eesti koondmeeskond. Foto: Hendrik Osula/FIBA

Meeskonnavaim viis Eesti rahvuskoondise võidule Saksamaa üle

25.11.2021

Eesti koondis alistas 2023. aasta maailmameistrivõistluste valikturniiri avamängus võõral väljakul Saksamaa esinduse 69:66.

Ülihästi õnnestunud kolmandal veerandajal haarasid Jukka Toijala hoolealused ohjad ja läksid juhtima 55:49. Väljakuperemehed vastasid enne viimast väikest puhkepausi kolme korviga ja nende spurt jätkus neljandal perioodil, kui nad suurendasid edu kuuele punktile, 61:55.

Siis tõusis esile Eesti korvpallurite meelekindlus ja võidutahe. Üksteise järel tõid punkte Rain Veideman vabaviskega ja läbimurdest, Siim-Sander Vene ja Kaspar Treier vabavisetega. Lõpuni jäi alla kahe minuti, kui mängujuhina täpselt ja kaalutletult tegutsenud Kristian Kullamäe pikk sööt jõudis korvi alla Vene kätte ja ääremängija sopsas tabloole viigi 64:64.

Otsustavad sündmused leidsid aset viimasel minutil. Ründelauas valitsenud sakslased viskasid mitu korda mööda, kuni Robin Benzingile vilistati jooks. Euroliiga karastusega Vene võttis ette raske teekonna korvile ja lennutas hüppeviskega  ühe käega palli rõngasse. Gert Kullamäe kommenteeris TV3 ülekandes: “Super individuaalne sooritus! Ülitähtis vise!”

Sakslaste pealetung lõppes möödaviskega. Mehed hüppasid üksteisega tõugeldes lauavõitlusse, kolmandal korral valitses olukorda Rauno Nurger, kellele võõrustajad kohe vea tegid.

Nurger viskas kolmandat korda mängus esimese vabaviske mööda ja teise sisse, 67:64.

9,6 sekundit jäi lõpuni. Christian Sengefelder jäi korvi all vabaks ja vähendas kaotusseisu minimaalseks.

Audist söödu saanud Kullamäe põrgatas pikki keskväljakut. Sakslased ajasid mängujuhti taga ja Patrick Heckmann haaras teda käega olukorras, kus pall oli juba eemal. Videokordust vaadanud kohtunikud andsid sakslasele ebasportliku vea.

Kullamäe tabas mõlemad vabavisked ja võit kuulus tugevat meeskonnavaimu näidanud Eesti koondisele.

Panustajad: Treier 15 punkti ja 4 lauapalli, Kullamäe 15 punkti, 7 resultatiivset söötu ja 4 lauapalli, Vene 14 punkti ja 5 lauapalli, Kristjan Kitsing 9 punkti, Nurger 7 punkti ja 6 lauapalli, Veideman 6 punkti ja 3 lauapalli, Henri Drell 3 punkti ja 5 lauapalli. Oma osa andsid ka korvi all tublilt tegutsenud ja 3 lauapalli hankinud 17-aastane Henri Veesaar, konkurente kaitses aktiivselt seganud ja 3 korvisöötu andnud Martin Dorbek ning Mikk Jurkatamm. Märt Rosenthal ja Joonas Riismaa elasid vahetusmeeste pingil kaasa.

Võitjate suurepärane kolmepunktivisete tabavus – 19-st 11! – korvas 20 pallikaotust. Ligi 28 minutit mänginud Kullamäe tabas viiest kaugviskest kolm, üle 31 minuti väljakul viibinud Treier kolmest kaks. Kitsing sopsas kõik kolm kaugviset ja ühe tabamuse järel teenis ka vabaviske, nelja järjestikuse punkti toomine ei läinud seekord korda. Lauavõitlus lõppes 36–35 sakslaste kasuks, ründelauast hankisid nad 14 palli.

Kullamäe ütles pärast võitu intervjuus Delfileet enne mängu oli tal harjumatu tunne. "Mängupäeva kui sellise rutiini mul pole ju olnud. Hommikused viskamised, lõunapausid. Tavaliselt lähed alati enne mängu trenni, aga nüüd tulin siia mängima. Tulin korvpalli nautima ja mängutunnetust tagasi saama. See on mulle ülioluline. Tunnen ennast jälle meeskonna osana. Treener tõeliselt arvestab minuga ja olen talle selle eest väga tänulik," osutas mängujuht usaldusele, mida peatreener Jukka Toijala tema suhtes üles näitas hoolimata sellest, et 22-aastane korvpallur oli viimati saanud Hispaania kõrgliigas Burgose meeskonna eest mängida kaks kuud tagasi.

Eesti koondise kapten Vene rääkis intervjuus Delfile: "Võitlesime lõpuni. Ei andnud alla, isegi kui tekkisid rasked hetked. Jah, kolmestega saime minema, aga lõpus kannatasime ära. Okeilt mängitud lõpp meie poolt. Saime enam-vähem ära hoitud. Väikeste vigadega, aga ikkagi.“

Saksamaad võis Vene sõnul favoriidiks pidada: „Igal juhul oli see tähtis ja eriti, et väljas võita. See annab noorele satsile palju juurde. Need on need kogemused – kui suudame sellised tasavägised mängulõpud ära võtta, siis see kasvatab neid."

Pühapäeval, 28. novembril võõrustab Eesti koondis kell 19.00 Saku Suurhallis algavas matšis Iisraeli meeskonda. Teises D-alagrupi mängus alistas Iisrael kodusaalis Poola 69:61.