Ramirent Škoda PAF Alexela G4S Spalding REFLEKS
Peasponsor
Palliga Kadri-Ann Lass. Foto: Bembibre Facebook

Kadri-Ann Lass püüab astuda Hispaania kõrgliigas arenguredelil kõrgemale

08.03.2022

Bembibre naiskonna põhiviisiklane Kadri-Ann Lass pingutab koos kaaslastega, et Hispaania kõrgliigasse püsima jääda.

 

Möödunud laupäeval alistas Bembibre kodusaalis Spar Gran Canaria 59:47, teenis turniiritabelisse kuuenda võidu ja asub 16 naiskonna konkurentsis 14. kohal. Kaks viimast esindust langevad kõrgliigast välja.

 

Kadri-Ann Lassi sõnul võis eeldada rasket hooaega. Naiskond on noor, üksteisemõistmise lihvimine on võtnud aega ja energiat. Väikese eelarvega klubil pole samasuguseid võimalusi mängijaid valida nagu möödunud aasta EuroCupi võitjal ja SuperCupi finaalis Euroliiga tšempioni Jekaterinburgi esinduse alistanud Valencia naiskonnal. Muidugi ei minda ühtki mängu kaotama.

 

“Samas oleme realistlikud, osad mängud ei olnuks niikuinii võidetavad. Peame tegema tööd ja üksteisemõistmist parandama. Võidame juhul, kui hoiame vastaseid väikese skoori peal ja suudame ise visata üle 50 punkti,” lausus Lass.

 

Kõigis Bembibre 21 kohtumises kaasa teinud 191 cm pikkuse eestlanna keskmised statistilised näitajad on ligi 27 minutit, 8 punkti, 5,3 lauapalli ja 1,2 resultatiivset söötu. Ta on täitnud enamasti keskmängija rolli, kuid saab tulemuslikult hakkama ka korvist kaugemal. Oskusi mängida eri positsioonidel omandas ta kasvueas, kui tegutses väikese ääremängijana.

 

“Mulle meeldib Hispaania liiga,” ütles möödunud suvel Bembibrega üheaastase lepingu sõlminud Lass. “Juhul kui antakse võimalus, siis mängiksin samas liigas ka järgmisel hooajal. Tunnen, et olen aasta-aastalt arenenud nii erialaliselt, kehaliselt kui ka vaimselt. Näen kasvuruumi, et tõusta veel kõrgemale. Loodan, et suudan stabiilselt mängida ja näidata, et olen võimeline kaasa tegema ka tugevamates tiimides ja eurosarjades. Praegu olen keskendunud Bembibrega võitlemisele ja võitmisele.”

 

Lassi arenguvõimalusi on suurendanud treener Pepe Vázqueze usaldus. Möödunud hooajal Ungari liigas Györi ülikooli värve kaitstes oli ta valmis enam panustama, kuid põhikoosseis oli välja kujunenud ja mänguaja pärast käis kõva konkurents.

 

Omavahelistes vestlustes Györi naiskonna peatreeneri Dalma Ivanyiga kuulis Lass, et tegi trennis kõike hästi ja oli tubli, ometi mänguaeg ei suurenenud.

 

“Enda seisukohast peaksin ütlema, et oleksin pidanud rohkem mängima,” meenutas Lass. “Mõnes olukorras sain aru põhjustest, miks kasutati võistkonnakaaslast, mõnes olukorras aga mitte. Kui vastastel oli number nelja positsioonil lühem korvpallur, keda oleksin pidanud katma, mõistsin, miks väljakule sai kaaslane, kes pigem oli tagamängija. Saime meistrivõistlustel kolmanda koha ja tulin sealt ära positiivsena. Kui võistkonnal läheb hästi, ei saa ju mossitada. Olin nõus seal olema ja võitlema oma positsiooni pärast.”

 

 

TREENERI NÕUDLIKKUS PANEB ROHKEM PINGUTAMA

 

Mida Lass on eri treeneritelt õppides endasse salvestanud?

 

Audentese spordigümnaasiumi treener Jaanus Levkoi õpetas mängulugemise tarkust: “Tema lemmikütlus oli – kui sa ei suuda või ei taha mõelda, siis jookse kahe joone vahel staadionil. Korvpallur peab kaasa mõtlema.”

 

Põhjaliku koolituse andsid neli hooaega 2015–2019 USA-s üliõpilasliiga NCAA esimeses divisjonis Duquesne ülikooli naiskonnas, mida juhendas Dan Burt.

 

“Eestist tulles arvasin, et olen juba täiskasvanu, sinna jõudes taipasin, et mul on veel väga palju areneda,” meenutas Lass. “Õppisin ülikooliajal kõige rohkem juurde tehnilisi oskusi. Põrgatused, pikkade mängijate liigutused. Kasvasin 10., 11. ja 12. klassis üsna palju, kokku 18 sentimeetrit. 9. klassis hakkasin liikuma pika mängija positsioonile, selg korvi poole mängimist õpetati mulle Ameerikas.”

 

Esimese profikorvpalluri hooaja veetis Lass Poola kõrgliigas Krakówi Wisłas, mida juhendas Tšehhi koondise treener Štefan Svitek.

 

“Ta on olnud minu jaoks üks paremaid treenereid,” ütles Lass. “Ta tegi ka kõva häält ja ajuti muutus veidi greiziks, aga ta on väga tark. Ameerikast tulles tundsin, et ma polnud veel täieõiguslik professionaal. Štefan Svitek ütles: ära vaata suuri mängijaid ja kuulsaid nimesid aukartlikult, ära mõtle nende saavutustele. Sa osaled samas liigas ja mängid nende vastu. Tema käe all muutusin palju enesekindlamaks. Austan teda väga.”

 

Lass toonitas, et tundis Györi hooajal treeneri nõudlikkusest puudust: “Mulle meeldib, kui treener paneb rohkem pingutama. Dalma Ivanyi suhtles leebelt, mis mulle eriti ei sobinud. Samas sain temalt arusaamise korvpalluri arenguperspektiivist, sest ta oli mänginud WNBA-s ehk kõrgemal tasemel.”

 

Bembibre naiskond harjutab nädalas üheksa korda, treeningud on intensiivsed. 25-aastane Lass on parimas korvpallurieas, liigesed pole saanud liialt suurt koormust ja vigastusi pole tekkinud.

 

“Tegelen korrapäraselt lihashooldusega, see on aidanud paremini taastuda ja vigastusi vältida. Mulle meeldib, et teeme kogu naiskonnaga nii soojendusharjutusi kui ka venitusharjutusi pärast treeningut. See aitab rohkem keskenduda. Füsioterapeudi abi olen kasutanud üsna harva.”

 

Möödunud aasta 14. novembril rõõmustas Eesti rahvuskoondise kapten Lass koos kaaslastega, kui 2023. aasta Euroopa meistrivõistluste valikturniiril alistati Suurbritannia.

 

Lass usub, et välisliigade võistkondades mänguaja pärast konkureerivad ja häid etteasteid näitavad eestlannad toovad sinimustvalgete esindusse kogemusi ja kvaliteeti: “Peatreener Kaspars Mājenieks on öelnud, et tahab koosseisu mängijaid, kes kelle jaoks on auasi esindada Eestit. Ma pole kohanud meie seas korvpallurit, kes ei tahaks koondist esindada. Tulla hooaja keskel koju tulla, nautida natuke Eesti elu ja kultuuri – see annab teistsugust hingamist.”

 

Sulge

Ülekanded

   
Sulge

Eesti - Saksamaa